5. června 2014 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na zlínském festivalu uspěl film o milostném vzplanutí teenagerů

Z filmu Kluci režisérky Mischy Kampové. Film festival Zlín 2014 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Kluci režisérky Mischy Kampové. Film festival Zlín 2014 | foto: Reprofoto

Nizozemský snímek Kluci byl nejúspěšnějším na filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. Film režisérky Mischy Kamp zvítězil ve čtyřech kategoriích. Získal hlavní cenu mezinárodní mládežnické poroty pro hraný film pro mládež, diváckou cenu pro nejúspěšnější hraný film, cenu ekumenické poroty a herec Gijs Blom získal Cenu Miloše Macourka za nejlepší mládežnický herecký výkon v hraném filmu.

Film popisuje osudy dvou patnáctiletých chlapců-sportovců, kteří v sobě objevují homosexuální orientaci a musejí se s tím nějak vyrovnat. Podle programové ředitelky festivalu Markéty Pášmové jde o velmi citlivý snímek. Chválili jej také porotci. "Blom ukazuje, jaké je to žít v neustálém napětí. Pro mladého herce je těžká tak složitá role, nikdy však nepřehrával, je to velmi talentovaný herec," uvedl člen hlavní poroty, německý režisér Tomy Wigand.

Z filmu Kluci režisérky Mischy Kampové. Film festival Zlín 2014

Z filmu Kluci režisérky Mischy Kamp.

Zlatý střevíček pro nejlepší dětský film putuje do Číny

Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti od odborné poroty získal francouzsko-čínský snímek Slavík. Zlatým střevíčkem za nejlepší hraný film pro mládež porota ocenila americký film Králové léta. Zlatý střevíček za nejlepší animovaný film dostal snímek české ilustrátorky, animátorky a režisérky Alexandry Hetmerové Mythopolis. "Nádherný film, vtipný, ale romantický, má styl a je originální, vizuálně to byla lahůdka," uvedl porotce Ralph Graham.

Cenu Hermíny Týrlové pro tvůrce animovaných filmů do 35 let získal maďarský film Zajíc a jelen. "Jedna postava byla udělaná ve 2D, druhá ve 3D, film byl tedy technicky smíšený, což je velmi těžké," řekl Graham. Diváci vybrali jako nejlepší animovaný film český snímek Zuzany Brachaczkové Ty se máš! Mezinárodní porotě v kategorii evropských debutů se nejvíce líbil švédský film Něha, zvláštní cenu poroty si odnesl britský film s tématikou uprchlíků Povolení k pobytu.

Mádlův debut získal dvě ceny

Snímek Jiřího Mádla Pojedeme k moři získal dvě ceny, za nejlepší hraný film pro děti ho označila mezinárodní dětská porota. Petr Šimčák v hlavní roli získal Cenu města Zlína za nejlepší dětský herecký výkon v kategorii hraného filmu pro děti. "Byl to skvělý výkon, který nás rozesmává i přivádí k slzám," podotkl Wigand.

Na festivalu hodnotí filmy také porota Evropské asociace dětského filmu (ECFA), její cenu si letos odnesl švýcarský film Zoe a já. V přehlídce studentských filmů Zlínský pes uspěl krátký animovaný film Jakuba Kouřila Malý Cousteau.

Letošní 54. ročník festivalu nabídl 365 filmů z 55 zemí, z toho asi 170 snímků bylo soutěžních. Projekce vidělo 42.000 diváků, festival navštívilo 107.000 lidí. Loni byl nejúspěšnějším britský snímek režiséra Ola Parkera nazvaný Teď a tady, získala tři ceny.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.