3. ledna 2018 9:10 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zpackaný vstup na americký trh. Firma žaluje Spotify o miliardy, neohlídalo si prý práva

Poslech hudby (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslech hudby (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

STOCKHOLM/CALABASAS Kalifornská firma Wixen Music Publishing podala na švédskou streamovací společnost Spotify žalobu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů (téměř 34 miliard korun). Wixenu vadí, že si společnost Spotify při vstupu na americký trh nebyla schopna pohlídat povolení k nabízeným skladbám.

Wixen Music Publishing je kalifornské hudební vydavatelství, pod která spadá více než 200 hudebníků. Mezi jejich nabídkou mohou posluchači najít Toma Pettyho, The Beach Boys, Missy Elliottovou nebo Janis Joplinovou.

Společnost zažalovala Spotify za používání „tisíců skladeb“ bez správné licence. Podle Wixenu si Spotify neohlídalo, kdo je vlastníkem práv ke skladbám z desek, které si do své nabídky licencovalo od vydavatelských společností.

Spotify

Švédská služba pro streamování hudby. Umožňuje posluchačům vybírat si hudbu z rozsáhlé online knihovny skladeb a interpretů. Založil ji v roce 2008 Daniel Ek. Do Česka přišla v roce 2016.

„Před vstupem na trh ve Spojených státech se Spotify snažilo licencovat skladby u vydavatelských společností, ale ve snaze vstoupit na trh co nejdříve se nenamáhalo sehnat si o písních dostatek informací. Díky tomu se Spotify nepovedlo u mnoha písní sehnat povolení, které by jim umožňovalo jejich šíření a reprodukci,“ píše se v žalobě.

Společnost Spotify se k žalobě odmítla vyjádřit. V květnu se firma dohodla, že zaplatí přes 43 milionů dolarů za urovnání hromadné žaloby, podle níž neplatila autorské poplatky za část písní zprostředkovávaných jejím uživatelům.