27. února 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nacistka si z muzea odnesla, co se jí líbilo. Část děl teď Polsko získalo zpět

Cenná malba paláce Potockých. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cenná malba paláce Potockých. | foto: Polské Ministerstvo kulturyMAFRA

Syn nacistického guvernéra Krakova v neděli vrátil Polsku část děl, které si za války jeho rodina přivlastnila. Předání je klíčová událost pro polské snahy získat zpět díla ukradená německými a sovětskými vojsky. Poláci doufají, že další držitelé ukradených děl budou následovat tento příklad.

Horst Wächter, čtvrté ze šesti dětí nacistického důstojníka, v neděli Polsku vrátil tři cenná díla, které jeho rodina ukradla během druhé světové války. „Tohle je nejspíše poprvé, kdy potomek okupantů vrací díla ukradená jeho rodiči během války“ vyjádřil se k situaci Ryszard Czarnezki, polský místopředseda Evropského parlamentu. Zároveň doufá, že tento čin bude sloužit jako inspirace jiných držitelům ukradených polských děl. Wächter vrátil cennou malbu paláce Potockých, mapu Polska sedmnáctého století a renesanční rytinu Krakova .

SS Obergruppenführer Otto Wächter nastoupil jako nacistický guvernér města Krakov v roce 1939. Své sídlo měl v barokním paláci Potockých. Místo ale nebylo vyzdobené podle vkusu pohlavárů, a tak Charlotte Wächter, Ottova manželka, vyrazila do Národního muzea v Krakově a odnesla si, co se jí líbilo.

SS Obergruppenfürher Otto Wächter.

SS Obergruppenführer Otto Wächter.

Odhaduje se, že z Polska bylo nacisty a sovětskými vojsky ukradeno na půl milionu uměleckých děl. Polské Ministerstvo kultury má dlouhodobě velký zájem na tom, aby se do země navrátilo co nejvíce ukradených děl. Častokrát musí umělecké kusy kupovat na aukcích od potomků těch, kteří díla ukradli.

Obraz paláce Potockých se Wächter již dříve snažil vrátit přímo šlechtické rodině Potockých. „Nechtěli se mnou, synem nacisty, mít cokoliv společného,“ vysvětluje nezdar Wächter. SS Obergruppenführer Otto Wächter nařídil vyhoštění téměř sedmdesáti tisíců Židů z Krakova a zřízení místního ghetta pro ty zbývající. Už v roce 1942 ho Hitler nechal přemístit na Ukrajinu, ale i tak má jméno Wächter v Polsku stále velmi špatný zvuk.

Vyjednávání o předání děl měla na starost polská politička a historička Magdalena Ogóreková. „Nemusela jsem Horsta vůbec přesvědčovat, on ty díla vrátit chtěl,“ sdělila pro magazín The Financial Times.

„Nevracím to kvůli sobě, ale kvůli mé matce,“ sdělil Wächter. V roce 2015 v britském dokumentu My Nazi Legacy (Moje nacistické dědictví) prohlásil: „Moje matka byla pyšná na to, že byla nacistka. Byla přesvědčená o tom, že otec dělal jen dobré věci. Nikdy o něm neřekla jediné špatné slovo.“

Najdete na Lidovky.cz