30. listopadu 2015 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nakladatel Stoilov o Českém slavíku: Asi je v kurzu být na pódiu s neonacisty

Ve světlech reflektorů. Skupina Ortel přebírá Slavíka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve světlech reflektorů. Skupina Ortel přebírá Slavíka. | foto: Yan ReneltMAFRA

Druhé místo skupiny Ortel na Českém slavíku nadzvedlo nejednoho občana, který si myslí, že do kulturní společnosti nepatří štvaní a nenávist. Pikantní je, že sponzor Českého slavíka, Karlovarské minerální vody, výrobce značek Mattoni a Magnesia, přispívá i na literární soutěž Litera. Viktor Stoilov, zakladatel a majitel významného nakladatelství TORST, se proto rozhodl neúčastnit se příští Litery, pokud minerálková firma nedá jasně najevo, že se od takového laureáta distancuje.

LN: Vás tedy Zlatý slavík také rozčílil?
Ano jistě. Zlatýho slavíka nesleduji, ale rozčílilo mne, že nikdo z přítomných nereagoval na to, že cenu hlasováním získal náckovský Ortel. Nevadí to ani sponzorovi Mattoni, asi je v kurzu být s neonacistama na pódiu. A ještě v porovnání s předloňským vyřazením horrorcorovýho Řezníka to smysl nedává vůbec.

Nakladatel Viktor Stoilov s fotografkou Alžbětou Jungrovou v DOXu.

Nakladatel Viktor Stoilov s fotografkou Alžbětou Jungrovou v DOXu.

LN: Myslíte si, že bojkot je nejlepší cesta?
To nevím, ale myslím, že je dobré nenechat to jen tak být a nějak zareagovat. Jde o to, že Mattoni a Magnézia jsou stejní majitelé a já tam přece nemůžu letos přihlásit například knihu Chaima Cigana a dělat jako že nic a doufat v cenu a účastnit se ceremoniálu literární soutěže Magnézia Litera.

Stříbrnou kapelou se stal Ortel.
Karel Gott po vyhlášení zlatého slavíka 2015, kterého získal.

Myslíte si, že by vás měli následovat další nakladatelé?
To už nechám na nich, ale nejde přece o nakladatele, ale všechny ostatní, kteří se toho účastní. Pasivita a tiché přihlížení něčemu, co považuji za nebezpečné – a jistě v tom nejsem výjimka – je samo o sobě nebezpečné.

Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky