3. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nákup potravin jako politický čin. Vítejte v kmeni Straight edge

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kmeny: Straight edge (režie pavel Abrhám). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmeny: Straight edge (režie pavel Abrhám). | foto: Česká televize/ Karel Cudlín

PRAHA Straight edge je nazývána subkultura, jejímž zmapováním se v televizním cyklu Kmeny zabýval režisér Pavel Abrhám. „Podstata streight edge spočívá vedle politické orientace ve striktním odmítání masa a alkoholu, tabáku či jiných návykových látek. Nejde však o žádnou askezi,“ vysvětluje Abrhám. Podívejte se na exkluzivní ukázku z dílu, který ČT odvysílá ve středu 3. června.

Zdánlivě neviditelná subkultura lidí zaujímajících pevné sociálně kritické postoje a zároveň vyznávajících střízlivost v širším slova smyslu - to je Straight edge. Tam, kde nejsou žádoucí žádné drogy, aby bylo dosaženo silných zážitků a poznání sebe sama.  Režisér Pavel Abrahám se vydává na nejistou cestu za poznáním tohoto zvláštního, těžko filmovatelného světa, a snaží se proniknout do myšlení skupiny lidí, kteří svou radikální existencí abstrahují od konzumního stylu života v jeho nenaplnitelnosti.

Kmeny: Straight edge (režie pavel Abrhám).
Kmeny: Straight edge (režie pavel Abrhám).

„Tím, že sama podstata streight edge (vedle ‚politické‘ orientace) spočívá ve striktním odmítání masa a alkoholu, tabáku či jiných návykových látek, by se leckomu na první pohled mohlo zdát, že se jedná o, v negativním slova smyslu, asketickou subkulturu. Zdá se, že opak je pravdou. Během příprav filmu jsem se seznámil s protagonisty, jimž právě ničím nezkalený vhled do věcí často umožňuje trefný nadhled a bdělý zájem o společenské dění. Režijní a scénáristická práce na dílu Streight edge mi umožnila vhled do života nebývale sociálně bdělých lidí. Do života lidí, kteří běžné každodenní úkony, jako je například nákup potravin, chápou jako ‚politický‘ čin. Čin, který dál do světa vysílá zprávu o tom, kudy se bude ubírat naše společenské směřování,“ říká režisér Pavel Abrahám.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz