27. května 2014 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Národní filmový archiv získal výhradní licenci na prodej českých filmů

Filmová klapka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filmová klapka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zástupci Státního fondu kinematografie (SFK) a Národního filmového archivu (NFA) uzavřeli licenční smlouvu, která upravuje poskytování licencí k filmům vyrobeným v letech 1965-1991 ve studiích na Barrandově a ve Zlíně. Dosud se prodávaly zahraničním zájemcům či tuzemským televizím na základě smlouvy s Ateliéry Bonton Zlín, nyní získal licenci NFA.

Státní fond kinematografie tak poskytl NFA oprávnění k užití československých filmů vyrobených v letech 1965 – 1991 s cílem zajistit poskytování podlicencí jednotlivým zájemcům o užití filmů a dosáhnout tak pro Fond ekonomického zisku, který bude využit na podporu kinematografie. Příjem z prodeje je vedle příjmu z televizních reklam druhým nejvýznamnějším finančním zdrojem fondu kinematografie, z něhož se podporuje výroba nových českých filmů, filmové festivaly a digitalizace kin.

"Filmový archiv má v této oblasti dlouholeté zkušenosti, obchodní činností pokrývá většinu svého rozpočtu - obchoduje už s filmy ve vlastní správě vyrobenými do roku 1964. Spojení obou sbírek umožní zájemcům jednodušší přístup ke všem filmům ve správě státu, a tím i jejich jednodušší distribuci. Archiv rovněž přebírá filmové materiály fondu, kterým poskytne profesionální archivní péči," řekl na dnešním setkání s novináři ředitel NFA Michal Bregant.

Poskytování licencí nesmí upřednostňovat zisk

Podle ředitelky SFK Heleny Bezděk Fraňkové si fond při výběru nového obchodního partnera nastavil několik kritérií, které musel nový subjekt splňovat. "Především nesmí být ve střetu zájmů při poskytování licencí a nemá být propojen s některým z hlavních zájemců o licence," vysvětlila. Poskytování licencí nesmí být vedeno pouze ekonomickými zájmy a licence nemohou být poskytovány za jakoukoli cenu a za jakýchkoli podmínek. "Zisk nemůže být nikdy upřednostněn před zachováním hodnoty audiovizuálního díla a prodáván například jako příbal k pracímu prášku," dodala Fraňková.

"Náš model obchodování je ekonomicky výhodný pro fond, transparentní, korektní a udržitelný. Uživatelům usnadníme přístup ke všem filmům ve správě státu, jelikož se pro obchodní účely spojí sbírky rozdělené rokem 1964," komentoval to Bregant. Původní filmové nosiče k dílům uvedeným do roku 1964 i po roce 1965 jsou totiž trvale uloženy v NFA.

NFA pokrývá obchodní činností s filmy vyrobenými do roku 1964 kolem 55 procent svého rozpočtu, jehož podstatnou část tvoří záchrana filmového dědictví. Od roku 2005 investoval do záchrany přes 70 milionů korun.

Náklady NFA jsou smlouvou stanoveny jako sedm procent z celkových výnosů za poskytování podlicencí (zlínské ateliéry braly více než dvojnásobek). Fond si vymínil garanci minimálních výnosů - částka stanovená pro letošek je minimálně 35 a pro příští rok 70 milionů korun včetně poplatků za autorské honoráře. Jestliže výnos fondu bude v těchto letech nižší, bude NFA povinen zbývající částku doplatit. Podpisu smlouvy předcházely diskuse se zástupci Asociace producentů v audiovizi, Asociace režisérů a scenáristů i filmového a televizního svazu FITES.

Mezi finančními zdroji SFK jsou výnosy z televizní reklamy (150 milionů ročně), prodej licencí ke starší české tvorbě (35 až 75 milionů), kabely a satelity (35 milionů) a koruna ze vstupného do kina (10 milionů).

ČTK, Lidovky.cz