18. ledna 2012 14:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Národní galerie nadobro opouští Jiřský klášter

Obraz Adolfa Chwaly, jehož výstava uzavírá aktivity Národní galerie v Jiřském klášteře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Adolfa Chwaly, jehož výstava uzavírá aktivity Národní galerie v Jiřském klášteře. | foto: Reprofoto

PRAHA Koncem února zavře své brány klášter svatého Jiří na Pražském hradě. Národní galerie, která má prostory kláštera v nájmu od Správy Pražského hradu, nebude dál prodlužovat smlouvu.

Sbírka 19. století se zatím přesune do depozitářů, později by měla být vystavena v Salmovském paláci, uvedla mluvčí Národní galerie Eva Kolerusová. Jiřský klášter je v havarijním stavu, pro výstavní činnost je nutné ho opravit.

"S konečnou platností zavíráme u svatého Jiří 26. února, kdy tam končí právě probíhající výstava. Stav objektu je takový, že nám nevyhovuje, nájemní smlouvu nebudeme dál prodlužovat," upřesnila mluvčí. V současné době je v Jiřském klášteře vystaveno dílo krajináře Adolfa Chwaly, představitele pozdně romantické krajinomalby druhé poloviny 19. století.

Další osud kláštera bude záviset na financích. "Národní galerie předpokládá, že bude prostor vyklízet do léta. Tuto dobu využijeme na zpracování nového investičního záměru. Už nyní je jasné, že po odstěhování NG zůstane objekt minimálně do konce roku 2012 uzavřen," sdělil David Šebek ze Správy Pražského hradu.

Nový domov sbírky: Salmovský palác?

Expozice 19. století se tak bude po čtyřech letech znovu stěhovat. Už v roce 2008 vzbudilo rozruch stěhování sbírek z Veletržního paláce na Hrad. Nové prostory v Jiřském klášteře měly tehdy umožnit mimo jiné i vystavování monumentálních obrazů a soch, což v modernistickém Veletržní paláci nešlo.

Salmovský palác na Hradčanech

Salmovský palác na Hradčanech

NG počítá s tím, že sbírku 19. století v budoucnu přesune do Salmovského paláce. "V současné době se ale jedná s Umělecko-průmyslovým muzeem o pronájmu prostor Salmovského paláce, chceme jim vyjít vstříc, protože sami nebudou mít kde vystavovat," uvedla Kolerusová. Do té doby bude sbírka 19. století v depozitářích.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz