30. ledna 2013 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Národní galerie uzavře stálou expozici v paláci Kinských

Palác Kinských | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palác Kinských | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Národní galerie v Praze od března uzavře expozici v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Důvodem jsou úspory provozních nákladů, které požaduje ministerstvo kultury.

Uzavření stálé expozice v paláci Kinských by podle vedení Národní galerie mělo být dočasné. Výstavy se v tomto objektu budou i nadále konat, uvedl ředitel NG Vladimír Rösel.

V paláci Kinských se dnes nachází stálá expozice umění antiky a orientu a konají se v něm výstavy zejména kresby a grafiky, jejichž sbírka v paláci sídlí. Důvodem omezení dostupnosti je relativně nízká návštěvnost paláce Kinských a také špatné rozhodnutí předchozího vedení NG o vzniku této stálé expozice v tomto místě, uvedl ředitel.

Orientální umění bylo dříve léta na zámku ve Zbraslavi, který ale musela NG opustit. NG bude podle ředitele sledovat měsíc po měsíci, jak se uzavření části paláce projeví na úsporách. Pokud se vytvoří dostatečná rezerva, mohl by se celý objekt na podzim zase otevřít, doplnil.

Rošády budou pokračovat. Gotika se stěhuje na Hrad

K dalším úsporám na provozních nákladech by podle Rösela mohlo vést přemístění některých sbírek. Jasné je však zatím jen to, o čem se dlouho mluvilo - tedy přesun gotického umění z Anežského kláštera do Salmovského paláce na Pražském hradě.

Salmovský palác na Hradčanech

Salmovský palác na Hradčanech

Letos na podzim se začne s postupnou demontáží současné expozice středověkého umění tak, aby si vzácné exponáty mohly zvyknout na změnu klimatu. V Salmovském paláci by expozice s gotickými díla měla být podle ředitele Sbírky starého umění Víta Vlnase otevřena na jaře příštího roku.

Vstup do Anežského kláštera

Vstup do Anežského kláštera

V Anežském klášteře by pak měla najít nové sídlo stálá expozice umění 19. století, která opustila před rokem klášter sv. Jiří na Hradě. "Záleží to ale vše na financích od ministerstva kultury," řekl.

ČTK