3. prosince 2013 21:04 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Národní galerie znovu otevře palác Kinských s asijskými sbírkami

Palác Kinských | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palác Kinských | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Národní galerie v Praze na jaře opět otevře stálou expozici v paláci Kinských na Staroměstském náměstí, která nebyla přístupná od letošního března. Návštěvníci v něm znovu najdou umění Asie a starověkého Středomoří. Od října ke stálým expozicím přibude expozice umění 19. století v Salmovském paláci na Hradčanech.

Podle mluvčí Evy Kolerusové NG předpokládala, že uzavřením jedné ze svých stálých expozic uspoří 3,5 milionu korun, což se potvrdilo. O uzavření rozhodl ještě bývalý ředitel NG Vladimír Rösel ve snaze o vyrovnaný rozpočet, dotace státu do rozpočtu NG se rok od roku snižují. Kombinací úspor provozních nákladů a vlastních výnosů bude moci galerie od jara stálou expozici v paláci Kinských opět otevřít.

V Salmovském paláci dosud byly jen dočasné výstavy, příští rok se v něm ale otevře další stálá expozice NG. Umění 19. století totiž o svou stálou výstavu přišlo, když muselo loni opustit klášter sv. Jiří. Nově expozice představí díla známých umělců jako jsou rodina Mánesů, Josef Navrátil, Adolf Kosárek, Ferdinand Waldmüller, Antonín Machek, František Tkadlík a další.

Sbírky starého umění najdou návštěvníci tradičně v Anežském klášteře a ve Šternberském a Schwarzenberském paláci na Hradčanském náměstí. Sbírka moderního a současného umění se prezentuje ve Veletržním paláci. Národní galerie v Praze letos slaví 90 let od prvních nákupů do sbírky francouzského umění druhé poloviny 19. a počátku 20. století, jejíž ucelenost a kvalita je mimo území Francie mimořádná, připomíná mluvčí.

Dárková vstupenka do všech objektů

Národní galerie od dnešního dne nabízí ke koupi roční dárkovou vstupenku za 990 korun, na kterou lze opakovaně chodit do všech objektů NG na všechny výstavy a expozice. Reprezentativní dárkové poukazy je možné pořídit přímo na pokladnách v objektech Národní galerie, je možné ji též objednat přes mail pokorna@ngprague.cz nebo přes e-shop www.ngprague.cz.

ČTK