Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Národní muzeum prodloužilo velkolepou výstavu Sluneční králové do června

Praha Výstava Sluneční králové v pražském Národním muzeu (NM) je prodloužena do 6. června. Vzácné artefakty z archeologických nálezů z Egypta měly být původně k vidění do 7. února.

Kvůli epidemii nemoci covid-19 byla výstava přístupná veřejnosti jen 65 dní, za které si ji stihlo prohlédnout přes 35 000 lidí. O prodloužení informovalo NM na svém webu. Výstavu budou moci lidé navštívit, jakmile to epidemická situace dovolí.

Artefakt patřící knězi Meriherišefovi jsme objevili na začátku 21. století s...
Rozhodně bych vyzvedl kultovní oltář správce sýpek Sanchuptaha

Výstava Sluneční králové byla v hlavní budově Národního muzea slavnostně zahájena na konci loňského srpna. O možnosti prodloužení začalo vedení muzea jednat s Nejvyšší radou pro památky Egypta a dalšími zahraničními i českými zapůjčiteli koncem loňského roku. „V těchto dnech se podařilo uzavřít dohodu o prodloužení tohoto jedinečného mezinárodního výstavního projektu o celé čtyři měsíce,“ uvádí muzeum.

Ředitel NM Michal Lukeš, ve čtvrtek České televizi řekl, že prodloužení výstavy schválila egyptská vláda tuto středu. Kromě jednání se zapůjčiteli vzácných předmětů si muzeum muselo vyjednat také prodloužení pojistky vystavených artefaktů a další zajištění státní garance.

Výstava, která se připravovala dlouhá léta, zahrnuje soubor 300 exponátů včetně 80 předmětů nalezených českou expedicí v archeologické lokalitě Abúsír, kde čeští vědci působí už pět desítek let. Výstava také připomíná předloňských sto let české egyptologie.

Výstava s celkovou pojistnou hodnotou okolo jedné miliardy korun unikátní nejenom díky ve světě doposud nevystaveným vzácným předmětům, ale podle NM i svým moderním pojetím. Využití multimediálních technologií a působivé architektury umožní návštěvníkům zažít originální atmosféru královského Abusíru, slibuje muzeum.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!