Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Následuj kojota, je hravější, láká kapela Zrní na novou desku a turné

Skupina Zrní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina Zrní | foto: Reprofoto

Držitelé ceny Anděl za Objev roku 2012 skupina Zrní po úspěšném albu Soundtrack ke konci světa vydávají novinku s názvem Následuj kojota. Nové skladby folkrocková skupina představí na turné, které zahájí 19. září v Děčíně a zakončí 17. prosince v Ústí nad Labem.

Kladenská kapela působící na tuzemské hudební scéně jíž 13 let hraje stále ve stejné pětičlenné zakládající sestavě. "Pro nás je základní to, že jsme kámoši, kteří si na začátku řekli, že to potáhnou stále spolu, ať se děje, co se děje, a že jednou vymyslíme skvělou desku. Takže neexistuje možnost, že by byl někdo z nás nahrazený někým jiným. Kdyby někdo z nás vypadl, tak skončí i Zrní, jako když končí manželství," řekl zpěvák, kytarista a flétnista Jan Unger.

Nové album Následuj kojota vznikalo opět v týmu s producentem Ondřejem Ježkem ze studia Jámor, "Po ohlasu na nahrávku Soundtrack ke konci světa jsme cítili tlak ze strany fanoušků i nás samých. Mám velkou radost, že se nám nakonec povedlo vytvořit desku s vlastním světem, vymanili jsme se ze Soundtracku na vymysleli něco úplně nového," uvedl Unger.

Pestřejší a hravější nahrávka než předchozí Soundtrack

Ztylově těžko zařaditelná kapela vytvořila podle houslisty a zpěváka Jana Fišera zvukově pestrou a hravější nahrávku než v případě Soundtracku ke konci světa, zejména díky použití množství samplů. Autorsky zůstala kapela u osvědčeného systému, kdy většina písní vzniká při společném hraní.

Desku Následuj kojota skupina Zrní pokřtí v rámci vystoupení na vyhledávajícím festivalu talentovaných kapel Nouvelle Prague, který se uskuteční 8. listopadu v Praze. V případě úspěchu na Nouvelle Prague by Zrní získali možnost hraní v zahraničí. "Vzhledem k jisté specifikčnosti naší tvorby bychom mohli uspět," uvedl Fišer.

Kapela Zrní v nahrávacím studiu

Kapela Zrní v nahrávacím studiu

Zvláštní název kapely hrající ve složení Unger, Fišer, Jan Juklík (kytara, zpěv), Jan Caithaml (basová kytara, zpěv) a Ondřej Slavík (bicí, akordeon, beatbox, zpěv) vznikl při cestách jejích členů z Kladna do Prahy, kde se věnovali pouličnímu hraní. "Jednou jsme si stopnuli traktor s valníkem plným zrní. Lehli jsme si do něho a bylo nám tak dobře, že z toho vzniklo jméno kapely," podotkl Fišer. Nezvyklý název nového alba pak pochází z pracovního názvu jedné ze skladeb, který zněl Ekologický dokument Následuj kojota.

Vedle hraní na tuzemských festivalech se členové Zrní objevili na mezinárodních akcích v Rumunsku a Švédsku. Delší dobu již spolupracují s taneční skupinou VerTeDance na společném představení Kolik Váží Vaše Touha, které získalo ocenění Taneční inscenace roku 2012. Debutové album Voní vydala skupina Zrní v roce 2009. Následovaly nahrávky Hrdina počítačový hry jde do světa (2011) a Soundtrack ke konci světa (2012).

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.