12. září 2014 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Následuj kojota, je hravější, láká kapela Zrní na novou desku a turné

Skupina Zrní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina Zrní | foto: Reprofoto

Držitelé ceny Anděl za Objev roku 2012 skupina Zrní po úspěšném albu Soundtrack ke konci světa vydávají novinku s názvem Následuj kojota. Nové skladby folkrocková skupina představí na turné, které zahájí 19. září v Děčíně a zakončí 17. prosince v Ústí nad Labem.

Kladenská kapela působící na tuzemské hudební scéně jíž 13 let hraje stále ve stejné pětičlenné zakládající sestavě. "Pro nás je základní to, že jsme kámoši, kteří si na začátku řekli, že to potáhnou stále spolu, ať se děje, co se děje, a že jednou vymyslíme skvělou desku. Takže neexistuje možnost, že by byl někdo z nás nahrazený někým jiným. Kdyby někdo z nás vypadl, tak skončí i Zrní, jako když končí manželství," řekl zpěvák, kytarista a flétnista Jan Unger.

Nové album Následuj kojota vznikalo opět v týmu s producentem Ondřejem Ježkem ze studia Jámor, "Po ohlasu na nahrávku Soundtrack ke konci světa jsme cítili tlak ze strany fanoušků i nás samých. Mám velkou radost, že se nám nakonec povedlo vytvořit desku s vlastním světem, vymanili jsme se ze Soundtracku na vymysleli něco úplně nového," uvedl Unger.

Pestřejší a hravější nahrávka než předchozí Soundtrack

Ztylově těžko zařaditelná kapela vytvořila podle houslisty a zpěváka Jana Fišera zvukově pestrou a hravější nahrávku než v případě Soundtracku ke konci světa, zejména díky použití množství samplů. Autorsky zůstala kapela u osvědčeného systému, kdy většina písní vzniká při společném hraní.

Desku Následuj kojota skupina Zrní pokřtí v rámci vystoupení na vyhledávajícím festivalu talentovaných kapel Nouvelle Prague, který se uskuteční 8. listopadu v Praze. V případě úspěchu na Nouvelle Prague by Zrní získali možnost hraní v zahraničí. "Vzhledem k jisté specifikčnosti naší tvorby bychom mohli uspět," uvedl Fišer.

Kapela Zrní v nahrávacím studiu

Kapela Zrní v nahrávacím studiu

Zvláštní název kapely hrající ve složení Unger, Fišer, Jan Juklík (kytara, zpěv), Jan Caithaml (basová kytara, zpěv) a Ondřej Slavík (bicí, akordeon, beatbox, zpěv) vznikl při cestách jejích členů z Kladna do Prahy, kde se věnovali pouličnímu hraní. "Jednou jsme si stopnuli traktor s valníkem plným zrní. Lehli jsme si do něho a bylo nám tak dobře, že z toho vzniklo jméno kapely," podotkl Fišer. Nezvyklý název nového alba pak pochází z pracovního názvu jedné ze skladeb, který zněl Ekologický dokument Následuj kojota.

Vedle hraní na tuzemských festivalech se členové Zrní objevili na mezinárodních akcích v Rumunsku a Švédsku. Delší dobu již spolupracují s taneční skupinou VerTeDance na společném představení Kolik Váží Vaše Touha, které získalo ocenění Taneční inscenace roku 2012. Debutové album Voní vydala skupina Zrní v roce 2009. Následovaly nahrávky Hrdina počítačový hry jde do světa (2011) a Soundtrack ke konci světa (2012).

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz