10. března 2015 9:35 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Natáčení bylo skvělé, říká Langerová o své roli perzekvované básnířky

Aneta Langerová při natáčení filmu 8 hlav šílenství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aneta Langerová při natáčení filmu 8 hlav šílenství. | foto: Reprofoto

Dlouho připravovaný film o ruské básnířce Anně Barkovové, která strávila víc než polovinu svého života ve stalinských lágrech, natáčí podle vlastního scénáře režisérka Marta Nováková. Do hlavní role filmu 8 hlav šílenství obsadila zpěvačku Anetu Langerovou, pro kterou to byla první velká filmová zkušenost. „Zaujal mě její vnitřní svět,“ říká o Anně Barkovové zpěvačka a herečka v rozhovoru pro Lidovky.cz. O peripetiích kolem vzniku filmu a jeho natáčení hovořila také režisérka Marta Nováková.

Lidovky.cz: Co rozhodlo o tom, že jste přijala roli Anny Barkovové? A nelitovala jste toho někdy v průběhu natáčení?

Aneta Langerová: Rozhodla jsem se díky dlouhým rozhovorům s režisérkou filmu Martou Novákovou, se kterou jsem si četla scénář a povídala o životě Anny. Dala mi tak velkou důvěru, že jsem i sama nakonec uvěřila, že to může vyjít a nemusím se bát. Nikdy jsem nelitovala, protože natáčení bylo skvělé.

Lidovky.cz: Čím vás osud ruské básnířky zaujal? V čem vám byla blízká?
Nejvíc ke mně promlouval její vnitřní svět, fantazie a tvorba. A také samozřejmě tím, že jednala tak, jak to opravdu cítila.

Lidovky.cz: Jaká byla vaše cesta k postavě Anny? Studovala jste nějaké materiály o ní, četla její básně?
Annu mi přiblížila nejvíce Marta Nováková. Vždy mi o ní vyprávěla, řekla mi všechny souvislosti a také jsme si hodně povídaly o tom, jak se k té či oné situaci stavěla, jak nad ní přemýšlela. Asi nejsilnější byla situace, kdy byla Anna zavřená v korekci a mluvila sama se sebou. Na ten pocit asi nikdy nezapomenu.

Lidovky.cz: Je to vaše první herecká zkušenost?
Ano, nikdy jsem v žádném filmu nehrála. Tedy nehrála, neumím hrát, spíš jsem se snažila Annu pochopit a přiblížit ji ostatním.

Aneta Langerová a Marie Štípková. Z natáčení filmu 8 hlav šílenství.

Aneta Langerová s herečkou Marií Štípkovou.

Lidovky.cz: Jak probíhalo natáčení, z vašeho pohledu? Co byl pro vás největší problém?
Zpočátku jsem byla hodně nervózní, bála jsem se, že budu zdržovat ostatní, ale Marta mě stále povzbuzovala, byla jsem díky ní na každý obraz připravená, věděla jsem, co mě čeká, ale styděla jsem se. Po chvíli mě to však přešlo.

Lidovky.cz: Jak jste vycházela s hereckými kolegy a štábem?
Štáb je velmi milý, vždycky jsem se mezi nimi cítila dobře. A herci mi nikdy nedávali najevo, že já herečka nejsem, naopak mě vždy podrželi, povzbudili, uklidnili a pomohli.

Lidovky.cz: K roli Anny jste přišla v podstatě náhodou. Jak to vidíte s herectvím dál, chcete pokračovat? Máte třeba nějaké další nabídky?
Nepřemýšlím nad tím, vše bude tak, jak má být.

8 hlav šílenství

  • Film o ruské básnířce Anně Barkovové (1901 - 1976), která strávila v lágrech sovětského Gulagu 22 let svého života.
  • Scénář a režie: Marta Nováková.
  • Natáčení začalo v roce 2012.
  • Dokončení filmu lze podpořit na Hithitu.

 
Rozhovor s režisérkou Martou Novákovou:
Lidovky.cz: Kdy jste poprvé narazila na Annu Barkovovou a její osud?
Marta Nováková:

Někdy v roce 2008. Přemýšlela jsem v té době o svém druhém celovečerním filmu a lákalo mě téma tvorby v lágrech Gulagu. Jen jsem přemýšlela, jak to téma uchopit - zda jako klasický dokument, nebo snad docudrama, hraný film... Nastudovávala jsem si spoustu lágrové literatury a narazila na diplomovou práci Radky Rubiliny Ženská lágrová tvorba. V té autorka popisovala, jak bylo vůbec možné v lágru psát bez tužky a bez papíru, a dokonce dostávat verše ven, „na pevninu“. Součástí práce byl i rozbor básnického díla jakési Anny Alexandrovny Barkovové, kterému jsem vůbec nerozuměla a tak jsem dočetla spíše z povinnosti. Pak jsem na Barkovovou narazila znovu díky medailónku v Souvislostech a tam už mě zaujaly její deníkové zápisky, korespondence... Jinými slovy, Anna Barkovová mě z počátku neoslovila svou poezií, ale svým neuvěřitelným osudem, životem plným absurdních kotrmelců a v neposlední řadě svou ne úplně jednoduchou povahou, která mi byla blízká.

Lidovky.cz: Původně jste tedy přímo o Barkovové psát a točit nechtěla?
Ze začátku vše nasvědčovalo tomu, že půjde o „lágrový film“, takže se má pozornost soustředila právě na represe, Gulag... To obnášelo již zmiňované studium odborné i memoárové literatury, setkávání s pamětníky a bývalými vězni, ale také například několik expedic na Sibiř po stopách lágrů. A jak ke mně přicházely další a další informace, pomalu jsem přicházela na to, jak téma uchopit. Najednou v něm figurovala ta divná a nesrozumitelná Anna Barkovová jako hlavní hrdinka a jasně se vyjevilo, že film není jen o lágrech, ale hlavně o svobodě, o lásce a o tvorbě v jakýchkoliv, především však ve svízelných podmínkách. Je to film o 20. století v jedné krásné, ale nešťastné zemi, ale je to film i o nás, o našich dějinách. A Anna Barkovová nás tím vším provází.

Aneta Langerová (vlevo) s režisérkou Martou Novákovou při natáčení.

Aneta Langerová (vlevo) a režisérka Marta Novákova při natáčení.

Lidovky.cz: Na projektu pracujete už dlouho. Co pro vás bude znamenat premiéra filmu, která by podle mých informací měla být letos?
No, film zdaleka není u konce, na premiéru v tomto roce to nevypadá. Musíme dotočit některé chybějící scény, na což potřebujeme finance, a pak se soustředit na finální střih a náročnou trikovou i výtvarnou postprodukci. Takže pro mě je konec ještě v nedohlednu. Ale už teď si občas v hlavě promítám, co mi tento film vlastně dal a vzal. Objevila jsem pro sebe několik naprosto zásadních osob, zažila pár naprosto euforických okamžiků. Ale je tu také spousta bolesti a zklamání a uvědomění si, že ty podivné boje s nekompetentností a systémem vedeme stále, ať už je politická situace jakákoliv. Ale abych nebyla tak pesimistická. V současné době prožívám neuvěřitelné pocity zděšení i radosti z obrovské podpory přátel, ale i úplně cizích lidí. Na portálu www.hithit.com totiž sbíráme finance, abychom nepřešlapovali na místě a mohli pracovat na výtvarné stránce filmu a animacích, a já jsem zaskočena upřímným zájmem lidí o náš projekt, o jeho téma. A to mi dává sílu, energii, motivaci do dalších fází přípravy.

Lidovky.cz: Do hlavní role jste si vybrala Anetu Langerovou, kterou jste původně oslovila, aby nazpívala do filmu píseň – jak k tomu došlo, že jste se rozhodla pro neherečku, která je ovšem úspěšnou zpěvačkou?
O tom, že představitelka Anny má být neherečka, jsem měla jasno od začátku. Nemám nic proti herečkám, jen jsem si prostě žádnou neuměla představit v roli lehce asociální a nepříjemné křehké bytosti. Domnívala jsem se, že potřebuji prostě „jen“ charismatickou tvůrčí osobnost, třeba výtvarnici, tanečnici nebo hudebnici. Pro oslovení Anety stran nazpívání písně rozhodl její zajímavý hlas a určitá zvědavost, jak se asi popere s tímto podivným úkolem. Protože, co si budeme povídat, každý si dokážeme představit lágrovou píseň v podání Radůzy - a že by to bylo jistě fantastické - , ale Aneta Langerová? A to mě na tom lákalo. O hereckém obsazení rozhodlo osobní setkání, na kterém jsme probíraly právě jen tu píseň. Aneta na mě udělala ohromný dojem, tak jsem si ji začala důkladně nastudovávat - její rozhovory, videa, hudbu... Pak jsem odjela na sedm dní do tmy, a když jsem se vrátila, nabídla jsem jí roli.

8 hlav šílenství. Aneta Langerová jako Anna Barkovová, ruská básnířka, která...

8 hlav šílenství. Aneta Langerová.

Lidovky.cz: Jste spokojená s tím, že jste obsadila neherečku?
Dnes, po dvou letech natáčení, se už zdráhám vyjadřovat se o Anetě Langerové jako o neherečce. Před každým natáčecím blokem vždy dost tvrdě zkoušíme, analyzujeme, rozmlouváme, a já vidím, jak je lepší a lepší, jak si uvědomuje co dělá, koriguje se... Na vlastní oči vidím ten neuvěřitelný pokrok - na počátku byl její výkon spíše v mých rukou, dnes je mi naopak oporou, jakousi jistotou, mohu se na ni spolehnout a v klidu se věnovat jiným režijním úkonům. Takže jsem se zřejmě mýlila hned na počátku. Ano, Annu Barkovovou zřejmě může hrát i herečka, pokud je jí Aneta Langerová.

Lidovky.cz: V jakém časové úseku se film odehrává?
Anna Barkovová žila v letech 1901 až 1976. My se pohybujeme v několika časových obdobích: předrevoluční carské Rusko, revoluce a první léta vlády sovětů. Dále pak 30. léta a Annino první zatčení a první lágr, druhá polovina 40. let a Annin druhý lágr, doba tání v časech Chruščova, podivné bezčasí 70. let a blízká budoucnost, rok 2084

Lidovky.cz: Kde se natáčelo a jak dlouho?
Původní lokace, kvůli které se to všechno zrodilo v mé hlavě, Solovecké ostrovy, bohužel nedopadla. Takže jsme vzali za vděk jáchymovskými lesy a pláněmi, bývalou leteckou továrnou ve skále v Rabštějně. Nemohli jsme nenatáčet v lágru Vojna v Lešeticích u Příbrami. Dále pak Terezín, železniční muzeum v Rakovníku, ateliéry ČT, pozemky Barrandova.
Natáčeli jsme v několika blocích (dle ročních období a financí) od února 2013 až po... vlastně tento týden jedeme v úzkém štábu opět do Jáchymova natáčet letecký záběr prchající vězenkyně po zasněžené pláni. A to nás ještě čeká 14 natáčecích dní na chybějící scény – převážně podklady pro trikové záběry.

Lidovky.cz: Co bylo při natáčení nejobtížnější?
Paradoxně asi ustát všechny ty tlaky kolem. Občas bych dala nevím co za tvůrčí krizi a tvůrčí problémy, kdy bych si rvala vlasy a úpěla, že nevím, jak dál. Jenomže to jsem si prostě nemohla dovolit, protože jsem se vyčerpávala nesmyslnými boji s větrnými mlýny. To pak člověk ještě rád uteče k tomu podstatnému, k nesmírně složité práci na nesmírně složitém filmu.

Lidovky.cz: Jaký je osud filmu v tuto chvíli?
Máme jakýsi velehrubý sestřih (zatím nenatočené scény nahrazují obrázky z režijního scénáře), který nám odhalil sílu i slabiny toho osmihlavého konceptu. Teď je důležité zapracovat na vizuální stránce filmu, abychom se uklidnili a výrazně posunuli kupředu. Právě na toto žádáme o podporu na portálu www.hithit.com. Snad už někdy v květnu bychom měli dotočit zbytek a pak začne postprodukční masakr. Opět střižna, hudba, výtvarno, triky, zvuk, barevné korekce... Ale už to bude jistě mnohem radostnější práce, protože výsledek bude v dohlednu. 

8 hlav šílenství. Aneta Langerová jako Anna Barkovová, ruská básnířka, která...
Z filmu 8 hlav šílenství.
Tomáš Jeřábek v roli ministra a Pavel Zedníček jako ďábel.
Aneta Langerová (vpravo) s režisérkou Martou Novákovou při natáčení filmu 8...

Hedvika  Petrželková

Autor

Hedvika Petrželkováhedvika.petrzelkova@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.