Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Natáčí Trojan, Langmajer, Liška, Polívka i Plodková. Chystají se nové české filmy a seriály

Špunti na vodě: Pavel Liška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špunti na vodě: Pavel Liška | foto:  Vojtěch Resler

V těchto dnech je v plném proudu natáčení několika nových českých filmů a seriálů. Režiséři Marek Najbrt a Radim Špaček začali pro Českou televizi natáčet seriál Svět pod Hlavou s Václavem Neužilem, Ivanem Trojanem a Judit Bárdos. Režisér Jiří Chlumský připravuje vodáckou komedii Špunti na vodě s Jiřím Langmajerem, Pavlem Liškou či Annou Polívkovou. Miroslav Krobot rozjíždí v Olomouci své Kvarteto a první klapla padla také u dvou debutů: komorní drama Absence blízkosti točí absolvent FAMU Josef Tuka v hlavní roli s Janou Plodkovou, absolventka písecké filmové akademie Sofie Šustková připravuje snímek Do větru s Vladimírem Polívkou a Jenovéfou Bokovou.

Krimisérie Svět pod Hlavou vzniká na motivy slavného seriálu Life on Mars, který existuje v britské i americké verzi. Česká verze, na jejímž scénáři pracovali Ondřej Štindl, Robert Geisler a Benjamin Tuček, je podle vedoucího projektu Tomáše Feřteka v mnohém specifická: „Je to dobou a místy, do nichž se vracíme. Tou jsou severní Čechy začátkem osmdesátých let, krajina povrchových dolů a uvadajícího reálného socialismu. A přijde mi, že šéfautor tohoto seriálu Ondřej Štindl má pro vystižení dobové atmosféry a rodinných dilemat mimořádné nadání,“ říká Feřtek, který má za sebou už úspěšný seriál Případy 1. oddělení.

Svět pod Hlavou: Václav Neužil

Svět pod Hlavou: Václav Neužil

Svět pod Hlavou: Ivan Trojan.

Svět pod Hlavou: Ivan Trojan.

Natáčení Světa pod hlavou odstartovalo v příbramské nemocnici. Tvůrci budou natáčet také v Praze, Ústí nad Labem, Kladně, Neratovicích, Mostě a v dalších lokalitách. Hlavním hrdinou seriálu je policista Filip Marvan (Václav Neužil) musí ukrást důkaz, aby zachránil svého bratra před mafií. Záhy ho srazí auto a on upadá do bezvědomí. Probouzí se v nemocnici v roce 1982.

„Filip Marvan je hrdina, který má díky hlavní zápletce, probuzení v minulosti následkem autohavárie, ojedinělou šanci poznat a pochopit příčiny rodinné tragédie. Je to vlastně velká psychologická regrese. Za těchto okolností zjišťuje, kdo je on sám a kdo jsou a byli jeho máma, táta a prarodiče. To vše v prostředí fízlů, papalášů, prázdnoty osmdesátých let a samoty. S Markem Najbrtem ho vnímáme jako bojovníka, který jde za pravdou navzdory strachu s jistou dávkou ironie a nadhledu,“ říká představitel hlavní role Filipa Václav Neužil.

Krobotovo Kvarteto
Režisér Miroslav Krobot začal 25. července natáčet v Olomouci svůj druhý film s názvem Kvarteto, který zachycuje osudy čtveřice muzikantů. „Nejprve natáčíme v bytových prostorách, poté se přesuneme do ostatních lokalit. V Olomouci budeme natáčet do 28. srpna,“ uvedl scenárista filmu Lubomír Smékal, který se podílel i na prvním Krobotově filmu Díra u Hanušovic. Scénář k filmu Kvarteto vznikal už v roce 2013, spolužáci z gymnázia, Krobot se Smékalem, na něm pracovali společně. Role hospodského se ve snímku ujme Jiří Schmitzer, v dalších rolích se objeví Jaroslav Plesl, Barbora Poláková či Jana Štěpánková.

Špunti na vodě
V okolí řeky Sázavy začalo 15. července natáčení komedie Špunti na vodě, jejímž režisérem je Jiří Chlumský a scenáristou Marcel Bystroň. Natáčení bylo zahájeno ve Stvořidlech a pokračovalo v dalších lokacích včetně romantického Masarykova tábora YMCA v Soběšíně, který byl založen již v roce 1921. Práci filmařů chvílemi komplikovaly silné bouřky. Začátkem srpna začíná druhá fáze natáčení, tentokrát na Moravě.

Špunti na vodě - natáčení. Hynek Čermák

Špunti na vodě - natáčení. Hynek Čermák

Špunti na vodě - natáčení. Pavel Liška.

Špunti na vodě - natáčení. Pavel Liška.

Špunti na vodě - natáčení. Hynek Čermák

Špunti na vodě - natáčení. Hynek Čermák

Špunti na vodě - natáčení. Jiří Langmajer.

Špunti na vodě - natáčení. Jiří Langmajer.

Hrdiny příběhu o třech bratrech, kteří se rozhodnou sjet Sázavu se svými sedmi dětmi navzdory manželkám a různým nástrahám, ztvárňují Jiří Langmajer, Hynek Čermák a Pavel Liška, v dětských rolích se objeví Filip Antonio, jeho bratr Viktor nebo Nelly Řehořová. Jejich partnerky si zahrají Tatiana Vilhelmová, Anna Polívková a Jana Kvantiková. Coby babička Lada a děda Václav se představí Dana Syslová a Arnošt Goldflam. Film by měl vstoupit do kin 13. dubna 2017.

Absence blízkosti
Scenárista a režisér Josef Tuka, absolvent katedry režie na pražské FAMU, začal před pár dny natáčet svůj celovečerní debut s názvem Absence blízkosti. Do hlavní role příběhu čerstvé svobodné matky Hedviky, která se pokouší najít vztah ke svému malému dítěti, obsadil Janu Plodkovou. „Ona podvědomě cítí, že má raději vlastního psa než vlastního potomka. Jedné noci nalezne rodičovské deníky zesnulého otce, kde velmi láskyplně zaznamenával dětství své dcery. Hedvika se rozhodne probudit mateřský cit prostřednictvím nalezených deníků - intenzivně je čte, jezdí na popisovaná místa nebo se snaží poznat otcovy příbuzné,“ přibližuje děj filmu Josef Tuka.

Absence blízkosti - natáčení. Jana Plodková (Hedvika)

Absence blízkosti - natáčení. Jana Plodková (Hedvika)

Absence blízkosti - natáčení

Absence blízkosti - natáčení

Režisér Josef Tuka s herečkou Janou Plodkovou.

Režisér Josef Tuka s herečkou Janou Plodkovou.

Pavla Beretová (Janina) a Anna Cónová (Hedvičina matka).

Pavla Beretová (Janina) a Anna Cónová (Hedvičina matka).

Absence blízkosti je zároveň prvním celovečerním projektem mladé produkční společnosti Cinema Belongs To Us, kterou založila spolužačka Josefa Tuky z FAMU Asmara Beraky. V komorním psychologickém dramatu dále hrají Anna Cónová, Pavla Beretová Luboš Veselý nebo Marek Němec.

Do větru
Na moři padla první klapka filmu Do větru absolventky písecké filmové akademie Sofie Šustkové. První natáčecí den proběhl na plachetnici poblíž romantického letoviska Arktisa a i další natáčení bude pokračovat na řeckých ostrovech. „Na plachetnici jsem už strávila hodně času. Točit film je však něco jiného, než tu být na dovolené. Natáčecí plán je hodně náročný, ale máme naštěstí skvělé zázemí u česko-řecké rodiny a na slunce a vedro jsme si už pomalu zvykli,“ říká debutující režisérka. „Za týden vyrážíme na plachetnicích na Severní Sporády, kde se bude točit druhá půlka filmu, “ dodává.

Z natáčení filmu Do větru.

Z natáčení filmu Do větru.

Z natáčení filmu Do větru. Matyáš Řezníček, Vladimír Polívka a Jenovéfa Boková

Z natáčení filmu Do větru. Matyáš Řezníček, Vladimír Polívka a Jenovéfa Boková

V hlavních rolích příběhu o dvou sourozencích, jejich vztah naruší příchod mladého filmaře, se objeví Jenovéfa Boková, Matyáš Řezníček a Vladimír Polívka. Hlavní herečtí představitelé absolvovali nácviky plachtění v Česku na Orlíku.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!