10. října 2017 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Nech minulost zemřít.‘ Star Wars v nové ukázce boří hranice mezi dobrem a zlem

Rey (Daisy Ridley) v sobě skrývá neskutečný potenciál. Ten by mohl zapříčinit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rey (Daisy Ridley) v sobě skrývá neskutečný potenciál. Ten by mohl zapříčinit... | foto: Disney

Osmá epizoda sci-fi ságy Star Wars nazvaná Poslední z Jediů se konečně dočkala své první dlouhé plnohodnotné ukázky. V dramatickém sestřihu ukazuje vyděšeného Luka Skywalkera, možný konec generálky Leii Organy nebo stírání rozdílu mezi temnou a světlou stranou Síly. Snímek má českou premiéru naplánovanou na 14. prosince.

Ještě než se dostala na internet, měla první plnohodnotná ukázka na film Poslední z Jediů premiéru na zápase amerického fotbalu.  Ačkoliv určitě velkolepá, z ukázky to zároveň vypadá, že osmá epizoda bude velmi temná. I tak ale video nabízí spíše otázky než odpovědi.

Podle Riana Johnsona (Looper, Moucha), režiséra osmé epizody, ale ukázka obsahuje několik vyzrazení klíčových událostí. Podle Johnsona by se tak fanoušek, který chce jít do kina s čistou hlavou, měl traileru vyhnout.

„Jen jednou jsem viděl takovou nespoutanou sílu,“ říká Luke Skywalker (Mark Hamill) mladé Rey (Daisy Ridleyová). „Tehdy mě dostatečně nevyděsila. Teď už ale ano,“ dodává se strachem v očích. Může se Rey stát novou obdobou Dartha Vadera?


Kylo Ren (Adam Driver) nalétává se svou hvězdnou stíhačkou přímo doprostřed flotily rebelů. V hledáčku mířidel má velín hlavní lodi, ve kterém rozdává rozkazy jeho matka, generálka a princezna Leia Organa (Carrie Fisherová). Kylo mačká spoušť a scéna končí. Je tohle definitivní konec jedné z ikonických postav Star Wars universa?

Millenium Falcon nemůže chybět. Star Wars epizoda VII: Poslední z Jediů (2017).
Kylo Ren (Adam Driver) je naštvaný. Star Wars epizoda VII: Poslední z Jediů...

Vše korunuje poslední scéna, kdy Kylo podává Rey ruku? Rey by se teoreticky mohla nechat dát svést k temné straně, jak nepřímo poznamenal Luke. Kylo Ren je zase váhavý, nejistý. Nechá se ovládat emocemi a svých činů podle všeho lituje. Závěrečná scéna ukázky by tak mohla potvrzovat jednu z rozšířených fanouškovských teorií - prohodí si Kylo s Rey strany? Nejsou obě strany Síly nakonec jen zbytečné škatulkování?

Snímek zároveň s trailerem dostal i nový plakát. V centru dění je Leia Organa. Může to být nepřímé vzdání holdu její představitelce, herečce Carrie Fisherové, která 27. prosince 2016 zemřela na následky srdeční mrtvice. Leia v Posledním z Jediů byla její poslední role.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.