8. listopadu 2019 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Australský Leonard Cohen? Australský Syd Barrett? Ne, osobitý Ned Collette

Ned Colette | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ned Colette | foto: Unijazz

Australský folkrockový experimentátor Ned Collette se po několika letech vrací do Prahy, tentokrát se svou tříčlennou doprovodnou skupinou poprvé naživo představit loňské album Old Chestnut. Komorní koncert se uskuteční v kulturním centru Kaštan dnes od 20 hodin. Před hvězdou večera zahraje česká písničkářka Bára Zmeková.

Ned Collette se narodil na předměstí Melbourne, ovšem po vzoru mnoha jiných australských muzikantů zvolil se vstupem do dospělosti za svou základnu Evropu, resp. zejména Berlín, kde žije již několik posledních let. Ještě však na domovském kontinentě založil úspěšnou skupinu City City City, která za svého trvání stihla vydat dvě alba.

Od roku 2006 však hraje sám za sebe. Jeho písně bývají přirovnávány k těm z tvorby Nicka Drakea, Roberta Wyatta či dokonce samotného Leonarda Cohena, zejména pro četné literární konotace. Jeho tvorba ovšem nese silný punc osobitosti, díky němuž si mohl v minulosti zahrát třeba s Billem Callahanem, Joannou Newsom nebo The National.

Do Prahy Ned Collette naposledy zavítal v roce 2015 v rámci turné k výtečnému albu Networking in Purgatory. Nyní se aktuálně vrací s 2LP Old Chestnut, výraznou kolekcí z loňského léta plnou suverénních, psychedelicky folkových skladeb s jemnými odkazy na Roye Harpera, Tima Buckleyho nebo Syda Barretta.

obzOndřej Bezr
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.