26. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Nehrajte tam!‘ Umělci apelují na Radiohead kvůli izraelskému koncertu

Radiohead | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radiohead | foto: Reprofoto

Plánovaný koncert kapely Radiohead v izraelskem Tel Avivu vůbec nemusí proběhnout. Někteří slavní umělci je žádají, aby nekoncertovali v rámci kulturního bojkotu země za porušování lidských práv. V otevřeném dopise se píše o utlačování Palestinců ze strany Izraele.

Otevřený dopis kapele Radiohead je signován třeba režiséry Kenem Loachem a Peterem Kosminkym, hercem Rickym Tomlinsonem nebo kytaristou a bývalým členem Pink Floyd Rogerem Watersem. Jediným účelem dopisu, který obsahuje celkově 47 podpisů známých osob, je odradit Radiohead od koncertu naplánovaného na 19. června. „Žádáme vás, abyste nehráli v Izraeli. Udělejte tento malý krok a pomozte vyvinout tlak na Izrael, aby přestal porušovat lidská práva,“ uvádí se v dopise. „Když tolik bojujete za svobodu v Tibetu, přemýšlíme, proč byste odmítli postavit se za svobodu lidí žijících pod jinou okupací.“ Režisér Ken Loach k tomu dodává, že by skupina měla koncert zrušit už jen kvůli vlastní image a sebeúctě. Kapela to odmítla komentovat

Radiohead představili nové album a pak následovala jízda typu „best of...
Radiohead v Praze.

Johnny Greenwood, kytarista kapely Radiohead, je ženatý s izraelskou výtvarnou umělkyní Sharonou Katanovou. Nedávno navíc nahrál album s izraelským zpěvákem Shye Ben Tzurem.

Koncem roku 2016 vznikla petice, která měla zabránit koncertu kapely The Chemical Brothers v Tel Avivu. Posbírala přes osm tisíc podpisů, ale koncert se přesto konal. „Chemical Brothers si vybrali apartheid místo spravedlnosti,“ zněly reakce, které přirovnávají současnou situaci v Izraeli k politice rasové segregace v jižní Africe.

Najdete na Lidovky.cz