Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
2. ledna 2019 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Neil Young sestavil výběr z koncertů, kdy byl sám sobě předkapelou

Neil Young | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neil Young | foto: Gary Burden

Nejnovější titul z řady archivních nahrávek kanadského písničkáře Neila Younga nese název Songs For Judy a obsahuje jeho sólové snímky z listopadu roku 1976. Tehdy jel americké turné se svou rockovou kapelou Crazy Horse, každý koncert ale zahajoval akustickým blokem.

Dva z hlavních rysů nyní třiasedmdesátiletého Neila Younga přímo souvisejí s tímto albem. Za prvé je to až chorobná péče o vlastní minulost. Což je samozřejmě pro jeho fanoušky velký dar. Už třeba to, že za pár dolarů ročního poplatku lze odkudkoli na světě vstoupit do Youngova internetového archivu, kde jsou k poslechu hodiny a hodiny jeho nahrávek, k tomu stohy dokumentárního i názorového čtení (včetně jeho vlastních „novin“) a dalších lahůdek, je u jiného umělce nevídané.

Stejně ale Young – a samozřejmě jeho vydavatelství – pečuje o ty fanoušky, kteří zůstávají věrni pevným hudebním nosičům a minimálně jednou ročně je potěší nějakým ze šuplíku vytaženým unikátem, ať se jedná o staré koncertní snímky nebo zapomenuté studiové nahrávky. Letos se tato řada rozrostla hned o dva tituly. Na jaře vyšlo koncertní album Roxy: Tonight’s the Night Live s celokapelovými nahrávkami z roku 1973 a před koncem roku tedy právě Songs For Judy, sestřih Youngových sólových vystoupení z turné s Crazy Horse z roku 1976.

To dokumentuje onen druhý zmíněný rys osobnosti Neila Younga. A to je jeho umělecká dvojdomost: na jedné straně folkový písničkář se sklony k prostředkům přejatým z country hudby, na straně druhé velmi neučesaný rocker, mimořádně přesvědčivý zejména v čele průběžně rozpouštěné a znovu obnovované kapely Crazy Horse. Vlastně nikdy se Young nevěnoval jen jednomu stylu, jednomu zvuku, rád je střídá, v posledních letech i v průběhu jednotlivých koncertů.

Album Songs For Judy dokládá zajímavý moment, kdy se protagonista koncertu de facto stal „sám sobě předkapelou“. Než na pódium nastoupili jeho spoluhráči s elektrickými instrumenty a než on sám řádně „otavil“ svoji pověstnou kytaru přezdívanou Old Black, usedl před publikum sám s akustickou kytarou a s pianem a zahrál několik písní zcela sólově. Podle reakcí sklízel úspěch za úspěchem.

Toho roku ostatně byl sólovou prací zaujat mnohem více. Už tři měsíce před tímto turné, v srpnu 1976, natočil ve studiu stejně pojaté album Hitchhiker, jež se pak dlouhá léta považovalo za ztracené a poprvé bylo oficiálně a v kompletní podobě vydáno až vloni, také jako součást Youngovy archivní řady.

Songs For Judy obsahuje celkem dvaadvacet písní, z nichž pouze jedna, No One Seems to Know, nikde jinde a v žádné jiné podobě nevyšla. Naopak zde slyšíme řadu Youngových největších hitů: Heart of Gold, After the Gold Rush, Harvest, Old Laughing Lady, The Needle and the Damage Done nebo Pocahontas.

Archivní řada nahrávek Neila Younga není z těch, které mají za jediný cíl vytahat peníze z kapes fanoušků za zbytečnosti. Přinášejí vždy zajímavé, a autorizované, pohledy na výjimečného tvůrce.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!