15. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

NEJ HITY: Pohoda vznikla v kuchyňce

Rocker Josef Vojtek přebírá cenu hudební akademie Anděl  pro nejlepší popaře roku 2003 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rocker Josef Vojtek přebírá cenu hudební akademie Anděl pro nejlepší popaře roku 2003 | foto: Lidové noviny

PRAHA Navzdory názvu vznik téhle písničky žádná pohoda nebyla. Byla složena pro kompilaci největších hitů kapely Kabát nazvanou Suma sumárum na žádost manažera kapely, který zastával názor, že lidi nelze lákat ke koupi kolekce největších hitů skupiny Kabát bez toho, že by se jim nabídl aspoň jeden nový kus.

Nakonec vznikly nové písničky hned dvě: Joy, která se nakonec na desku nedostala a nahradil ji remix starší skladby Má ji motorovou, a Pohoda. Zatím ale neměla slova, Milan Špalek měl pouhou skicu budoucího textu: "Byly to obludné bláboly, dodnes si vzpomínám třeba na verš:,Vezmu tě má milá rovnou sem / pojedeme přímo za nosem.‘ Navíc byla slova špatně nafrázovaná, takže je Josef Vojtek nemohl dost dobře nazpívat."

S polovinou první sloky to alespoň zkusil. "Jakmile jsem to slyšel, povídám:,To je příšerný, vydrž moment!‘ Odběhl jsem do kuchyňky a po chvíli mu přinesl celou první sloku přepsanou. Nazpíval ji a povídá:,A kde je zbytek?‘ Zadržel jsem ho:,Počkej, hned to bude.‘ A pádil jsem psát druhou sloku. Zatímco ji zpíval, vymýšlel jsem refrén, pak další sloku... Nakonec ve studiu vznikl celý text, ale ani trochu se mi nelíbil. A ještě ke všemu jsem měl pocit, že Josef namísto zpěvu jen řve, kytary že jsou špatně nazvučené a baskytara není slyšet vůbec. Byl jsem přesvědčený, že je to naše nejhorší písnička, naprosto neposlouchatelná, opatřená navíc těmi nejblbějšími slovy, jaká jsem kdy napsal – a že ji musíme od základu předělat a já přetextovat," vzpomíná na genezi skladby Milan Špalek.

Pohoda

Vezmu tě má milá rovnou k nám,
kolem louky lesy hejna vran,
všude samá kráva samej vůl,
máme kino, máme hospodu,
v obci všeobecnou pohodu,
máme hujer, žito, chléb i sůl,

Když se u nás chlapi poperou,
tak jenom nožem, a nebo sekerou,
V zimě tam dlouhý noci jsou,
a tuhej mráz
Jak jsou naše cesty zavátý,
tak vezmem vidle, a nebo lopaty,
když něco nejde, co na tom sejde,
my máme čas

Chlapi někdy trochu prudký jsou,
holky s motykama tancujou,
s ranní rosou táhnou do polí,
nikdo se tam nikam nežene,
máme traktory a né že né,
až to spatříš ledy povolí

Když se u nás chlapi poperou,
tak jenom nožem, a nebo sekerou,
V zimě tam dlouhý noci jsou,
a tuhej mráz
Jak jsou naše cesty zavátý,
tak vezmem vidle, a nebo lopaty,
když něco nejde, co na tom sejde,
my máme čas

Hoří les a hoří rodnej dům,
hoří velkostatek sousedům,
to je smůla, drahá podívej,
hasiči to stejně přejedou,
oni si moc dobře nevedou,
schovej sirky ať je nevidej.

Bylo už po půlnoci, když se ve studiu objevil manažer a dožadoval se poslechu nové písničky. "Vůbec jsem mu ji nechtěl pustit, neustále jsem trval na tom, že je to naprostá hovadina, ale dožadoval se svého. Po prvních tónech jsem viděl, jak mu v očích cinkly dolary, a povídá:,To je mazec, to se bude všem líbit!‘ Křičel jsem na celé studio, že jestli se tahle kravina bude někomu líbit, tak akorát dokáže, že je absolutně nevkusný hovado!"

Kolem třetí hodiny ranní si Milan Špalek odvážel Pohodu domů a ještě telefonoval producentovi Milanu Cimfemu, aby z refrénu alespoň umazal slova: "A tam já to mám rád..." Stalo se. O několik dní později došlo na natáčení klipu, který režíroval David Beránek, podepsaný i pod vizuálním ztvárněním písničky Dole v dole. Zlínští fanoušci Kabátu zapůjčili vojenský vůz značky Hummer, v němž kapela během jediného dne natočila u Slaného celé video.

Těžko říct, jak se to stalo, ale v klipu byla nakonec použita původní hudební stopa, tedy bez umazaného dovětku v refrénu. "Dodnes se nám na koncertech pravidelně stává, že dozpíváme refrén a publikum sborově pokračuje:,A tam já to mám rád...‘ Je s podivem, že víc lidí zná klipovou verzi než podobu natočenou na desku, ale fakt je, že kdykoliv tuhle pecku během vystoupení zastavíme, fanoušci ji dořvou sami. A to nikdo z nás nevěřil, že by z ní mohl být velký hit," tvrdí Milan Špalek o skladbě, která podle jeho názoru evokuje atmosféru severních Čech – louky, lesy, hejna vran.

A dodává: "Už několik lidí, kteří pocházejí z Teplic, Mostu nebo z Litvínova a dnes žijí v Praze, mi řeklo, že při poslechu téhle písničky se jim okamžitě vybaví rodné město. I když jsme to neměli v úmyslu, tak se nám nejspíš podařilo napsat uřvanou, ale sentimentální skladbu. A megahitovku k tomu!" ?

Jak vznikaly české nej hity? Čtěte každé pondělí na serveru lidovky.cz/kultura

V pondělí 22. srpna: Šlapací kolo (Faraon)