16. července 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejdražší film vydržel v kinech necelý týden. Čínský Pán prstenů kasovně pohořel

Hua (Yishang Zhangová). Snímek Asura (2018) Režie: Peng Zhang. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hua (Yishang Zhangová). Snímek Asura (2018) Režie: Peng Zhang. | foto: Zhejiang Films

PEKING Fantasy snímek Asura byl propagován jako první čínský snímek, který rozpočtem překonal 100 milionů dolarů. Producenti si pro „čínského Pána prstenů“ dokonce zaplatili špičkové filmaře až z Hollywoodu. Snímek ale za první víkend v kinech (opening week) vydělal jen 7,1 milionů a z kin je hromadně stahován.

Snímek Asura měl být velkolepým projektem, odrazovým můstkem pro celou fantasy ságu, která z něj měla vzejít. Svět Asury je inspirován starou Tibetskou mytologií, která hovoří o několika nebeských sférách. Sféra Asura, nebeský prostor touhy, je ohrožován nižší sférou a musí bojovat o svoje přežití. Vyvoleným pro její záchranu je chlapec Ruyi (Lei Wu). Snímek Asura se silně inspiroval úspěšnou trilogií Pán prstenů režiséra Petera Jacksona. Snímek je režisérskou prvotinou Peng Zhanga. Ten je ale ve světě filmu známý především jako úspěšný kaskadér a choreograf bojových scén. spolupracoval například na snímcích Poslední samuraj, Hellboy 2 a X-Men: Poslední vzdor.

Film umí být vizuální pastvou pro oči. Snímek Asura (2018) Režie: Peng Zhang.
Nebeská sféra je v ohrožení. Snímek Asura (2018) Režie: Peng Zhang.


Ale podobnost s Jacksonovou trilogií neskončila jen u námětu. Vrchní kostymérkou Asury byla Ngila Dicksonová, která je velkým jménem v Hollywoodu a za kostýmy k Jacksonově Pánovi prstenů získala Oscara. Vedoucím zvuku byl Martin Hernández (Revenant: Zmrtvýchstání, Faunův Labyrint). Na vizuální efekty dohlížel Charlie Iturriaga (Deadpool, Sebevražedný oddíl). Právě pozvání hollywoodských filmařů do velké míry zapříčinilo to, že Asura jako první snímek v čínské historii překročil hranici 100 milionů dolarů.

Vysněný úspěch a start velkolepé ságy se ale nekonal. Snímek si po prvním víkendu odnesl mizerných 7,1 milionů dolarů. „Film bude z kinosálů stažen dnes ve 22 hodin,“ objevilo se v neděli odpoledne na sociálním účtu filmu Asura toto prosté sdělení bez vysvětlení. Důvod stažení byl přičítán nezájmu v kinech. Mluvčí společnosti Zhejiang Pictures, která za snímkem stojí, ale později situaci vysvětlil čínskému zpravodajskému webu Sina: „Nebylo to jen kvůli špatným výdělkům. Plánujeme totiž ve filmu udělat několik změn a pak ho vydat znova.“ Je ale otázkou, zda první dojem tento ambiciozní projekt již úplně nepohřbil.