Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejen Pussy Riot. Výstava ukazuje 30 let vzdoru v Rusku

Sinije nosy (Modré nosy), Svíce našeho života, 2004 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sinije nosy (Modré nosy), Svíce našeho života, 2004 | foto: Meet Factory

PRAHA Vývoj ruského politického umění v posledních třiceti letech ukazuje výstava, která začala ve smíchovské MeetFactory.

Flashmobs i směšné fotografie

Politické umění v současném Rusku má projevy street artu, skupinových setkání flashmobs, směšných stylizovaných fotografií, parodických videoklipů nebo performancí v kostýmech známých osobností. Na výstavě jsou díla významných ruských umělců a uměleckých skupin jako je Oleg Kulik, Boris Orlov, skupina Gnezdo, Rostislav Lebedev, skupina Blue Noses, Avdey Ter-Oganyan nebo skupina Voina.

Výstava nese název Pussy Riot a ruská tradice uměleckého vzdoru s odkazem na nedávné vystoupení ruské punkové kapely, za které byly její členky odsouzeny k nepodmíněným trestům.

Dvě mladé ženy dostaly loni v srpnu dvouletý trest za to, že ve významném moskevském chrámu v době před prezidentskými volbami zazpívaly protestsong Bohorodičko, vyžeň Putina. Jedna byla odsouzena podmíněně.

Byť šlo o jeden z mnoha protestů proti prezidentskému kandidátovi, žádný jiný nebyl tak přísně postižen. Případ Pussy Riot měl velký ohlas po celém světě a vyvolal velkou solidaritu.

Vzdorování nátlaku

Autoři výstavy, která z Prahy poputuje do dalších měst v Evropě, zasadili aktuální reflexe dění kolem skupiny Pussy Riot do širokého historického i současného kontextu ruské umělecké a aktivistické scény. Uspořádali ji moskevský umělecký kritik Andrej Jerofejev, jeho spolupracovnice Alexandra Kondrašovová a umělkyně Jelizaveta Konovalovová.

Komar a Melamid, 70. léta

Komar a Melamid, 70. léta

Výstava představuje vývoj ruského politického umění od performance k uměleckému aktivismu ilustrovaný nejvýraznějšími příklady děl, videoklipů, dokumentů a ukázek jednotlivých rekvizit masových akcí. Autoři výstavy se věnovali hlavně estetickým aspektům performativních akcí, jejichž společným jmenovatelem je vzdorování nátlaku.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

DAILY CONNECT s.r.o.
Firemný konzultant

DAILY CONNECT s.r.o.
Praha
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč