14. února 2017 13:50 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejkrásnější české knihy roku 2016 nebylo jednoduché vybrat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
kniha (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy kniha (ilustrační) | foto: Shutterstock

Když se 16. ledna uzavřely brány elektronických přihlášek do soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016 (NČKR 2016), počet soutěžních titulů dosáhl rekordního čísla dvou set padesáti. Pro technickou komisi i výtvarnou porotu tak nebylo jednoduché rozhodnout o vítězích ve všech sedmi kategoriích. Během prvního únorového týdne i přesto bylo jasno.

Josef Sedláček, předseda hodnotící komise, úroveň soutěže hodnotil velmi kladně: „Letos se objevilo mnohem méně hrubých chyb, kvalitativně byla úroveň o hodně lepší než loni. Je to samozřejmě i díky zdokonalování technologií.“ Technická komise zhodnotila všechny knihy přihlášené do soutěže a zkontrolovala, zda jsou dostatečně kvalitně zpracovány, aby mohly postoupit k hodnocení výtvarnou porotou. Mezinárodní výtvarné porotě předsedala německá grafická designérka Jenna Gesse. „Konkurence i úroveň byla letos velmi vysoká a udělit ceny bylo velmi těžké,“ vyjádřila se k věci Gesse.

Ceny NČKR 2016 jsou udělovány za nejlepší grafické, polygrafické a ilustrační zpracování publikací, a to hned v sedmi kategoriích. V každé z nich jsou vyhlašována tři místa, první je pak honorováno cenou 50 000 Kč. PNP dále vyhlašuje Cenu Arna Sáňky určenou pro mladé grafiky do 30 let, která je zároveň poctou zakladateli soutěže. Své ceny udělují také Spolek českých bibliofilů, SČUG Hollar, Unie grafického designu a Svaz polygrafických podnikatelů.

Všechny vítězné knihy si bude možné prohlédnout v letohrádku Hvězda na výstavě Nejkrásnější české knihy roku 2016, v rámci jejíž vernisáže ve středu 19. dubna proběhne i slavnostní vyhlášení vítězů soutěže. Výstavu, kterou dále doplní Nejkrásnější knihy z celého světa roku 2015, bude možné navštívit až do 28. května. Nejkrásnější knihy se budou prezentovat mimo jiné i na veletrhu Svět knihy, mezinárodní přehlídce Designblok a na festivalu Tabook.

Soutěž pořádá Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví (PNP).

Výtvarná komise soutěže Nejkrásnější česká kniha roku 2016.

Výtvarná komise soutěže Nejkrásnější česká kniha roku 2016.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz