24. dubna 2012 14:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejkrásnější knihy vydává Arbor vitae, určila porota

Publikace Loutka a moderna uspěla v soutěži Nejkrásnější české knihy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Publikace Loutka a moderna uspěla v soutěži Nejkrásnější české knihy | foto: arborvitae.eu

PRAHA Letošní ročník soutěže Nejkrásnější české knihy obeslalo 124 nakladatelských subjektů 219 tituly.

V soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2011 nejvíc zabodovaly knihy nakladatele Martina Součka a jeho nakladatelství Arbor vitae. Z jedenácti přihlášených knih získalo toto nakladatelství dvě první ceny, dvě druhé ceny, dvě třetí ceny a čtyři jeho tituly se umístily v užším výběru.

"Bylo to těžké rozhodování. Česká kniha je specifická, její tvorba je víc osobitá než například u italských knih," řekla předsedkyně poroty Barbara Šalamounová.

Knihy jsou hodnoceny tradičně v šesti kategoriích - Odborná a vědecká literatura, Krásná literatura, Literatura pro děti a mládež, Učebnice, Knihy o umění, obrazové a fotografické publikace a Katalogy. V kategorii Vědecká a odborná literatura zvítězila kniha Loutka a moderna autorů Marie a Pavla Jiráskových. V kategorii Krásná literatura se poprvé umístila Bible svatá.

Nejkrásnější české knihy

Soutěž o nejkrásnější knihy má dlouholetou tradici. Sběratel Arno Sáňka, jehož jméno také nese studentská cena, tuto soutěž inicioval v roce 1928 podle zahraničních vzorů a o rok později zorganizoval Spolek českých bibliografů. Pravidelně se soutěž začala pořádat od roku 1965 pod názvem Československé nejkrásnější knihy. Od roku 1993 se soutěž jmenuje Nejkrásnější české knihy roku a jejími organizátory jsou Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. Kolekce vítězných titulů putuje na výstavy a knižní veletrhy v tuzemsku a zahraničí.

Vítězné knihy i tituly, které postoupily do užšího výběru, si mohou zájemci prohlédnout v Malé výstavní síni Památníku národního písemnictví na pražském Strahově od 26. dubna do 13. května denně kromě pondělí. Poté budou k vidění na květnovém veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti.

ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.