14. března 2009 17:13 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejlepší českou hrou je Odcházení

Václav Havel získal cenu Alfreda Radoka za svou hru Odcházení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel získal cenu Alfreda Radoka za svou hru Odcházení | foto: ČTK

PRAHA Ceny Alfréda Radoka byly letos vyhlášeny po sedmnácté a vzešly opět z ankety časopisu Svět a divadlo. V té letošní na prvních místech figurovalo několik výrazných inscenací, které se pak o ceny „podělily“ ve více kategoriích. Bylo to Havlovo Odcházení, které uvedla Archa, Březinova opera Zítra se bude... z Národního divadla a Kunderova Ptákovina v Činoherním klubu.

Nad Obludáriem bratří Formanů se kritika netají nadšením, škoda jen, že poetickou inscenaci viděla velká část diváků jako fragmenty v poněkud nepovedeném pořadu k našemu předsednictví EU v Národním divadle, který přenášela Česká televize. Šéfredaktorka Loutkáře Nina Malíková například napsala: „Láska a magie v cirkusovém stanu – zážitek, který vás udiví svou zdánlivou jednoduchostí, profesionalitou a dech vyrážející silou obrazů a emocí. Komediantství definované přes řemeslo a fantazii.“

Charakteristiky, kompletní výsledky ankety včetně toho, jak kritici hlasovali, lze najít v čísle 2 časopisu Svět a divadlo, které právě vyšlo. A také čtení o tom, jak to s cenami chodí v Maďarsku a Polsku.

Ceny Alfréda Radoka
 

Inscenace roku 2008

PETR FORMAN, VERONIKA ŠVÁBOVÁ, IVAN ARSENJEV:

OBLUDÁRIUM

(Divadlo bratří Formanů)

Ženský herecký výkon

SOŇA ČERVENÁ

(Březina, Nekvasil: zítra se bude…, režie J.Nekvasil Národní divadlo

Mužský herلecký výkon

JAROMÍR DULAVA (Předseda)

(Kundera: Ptákovina, režie L.Smoček, Činoherní klub Praha)

Divadlo

ČINOHERNÍ KLUB PRAHA

Česká hra

VÁCLAV HAVEL: ODCHÁZENÍ

(Divadlo Archa Praha, režie D.Radok)

Scénografie

DAVID RADOK A JAROMÍR VLČEK

(Havel: Odcházení, režie D.Radok, Divadlo Archa Praha)

Hudba

ALEŠ BŘEZINA

(Březina, Nekvasil: Zítra se bude…, režie J.Nekvasil, Národní divadlo)

Talent

ŠTĚPÁN PÁCL (režisér)

Havlovo Odcházení, které v hlavní kategorii inscenace roku obdrželo dvanáct hlasů, nakonec získalo dvě ze čtyř nominací, režisér inscenace David Radok má cenu za scénografii a text zvítězil i v kategorii Hra roku. Zuzana Stivínová a Jan Tříska, představitelé hlavních rolí Riegra a Ireny své šance neproměnili.

Bodoval i Činoherní klub – Kunderova Ptákovina obhájila svou nadčasovost a jistě také přispěla k titulu divadlo roku a Jaromír Dulava z téže inscenace si odnesl cenu za mužský herecký výkon. V závěsu za Obludáriem, Zítra se bude... a Odcházením figuruje ještě Pitínského inscenace Vějíř s broskvovými květy (sedm hlasů) a další opera, Mozartova La finta giardiniera manželů Herrmanových v Národním divadle.

Soňa Červená, která si s přehledem odnesla cenu za nejlepší ženský výkon (18 hlasů), je obdivuhodná umělkyně, která ve svém věku srší energií a nejspíš je v historii cen i nejstarší vítězkou. Zajímavé je, že letos se v anketě opět jako před několika lety víckrát objevuje opera jako žánr a nejde jen o ověnčený Březinův opus. Například za Soňou Červenou následují Zuzana Stivínová a Dagmar Havlová, ale také německá sopranistka tureckého původu Gun-Britt Barkmin, která byla nominovaná za Emilii Marty v Janáčkově Věci Makropulos.

V kategorii mužských hereckých výkonů tak velké rozdíly v hlasování nebyly, vítěz Jaromír Dulava byl zvolen osmi hlasy, další pánové Jan Mazák, Jan Mikušek a Jan Tříska mají po šesti. V kategorii Talent roku zvítězil mladý absolvent režie pražské DAMU Štěpán Pácl před dramatikem Petrem Kolečkem a režisérkou Pavlou Tejnorovou. Pácl naposledy uvedl ve studiové zkušebně Divadla na Vinohradech hru Astrid Saalbachové Transit.

Soutěž o nejlepší původní divadelní hru, kterou stejně jako předchozí ocenění vyhlašuje Nadační fond Cen Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aura-pont a Světem a divadlem, vyhrála současná ředitelka slovenského Divadelního ústavu Vladislava Fekete. Její text s názvem Krátke spojenia v květnu v režii Martina Glasera uvede činohra Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a dramaturgie si ji vybrala ještě dříve, než porota rozhodla o jejím prvenství.

Druhou cenu získala herečka Eva Prchalová za hru Ažura a třetí Jan Frank za Dvanáct způsobů mizení aneb Mág. Autor píšící pod pseudonymem zatím zůstává obestřen tajemstvím a nikdo z Nadačního fondu neví, o koho jde.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!