Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
4. března 2017 20:30, aktualizováno 5. 3 7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Masaryk ovládl České lvy. Získal rekordních dvanáct sošek

Karel Roden a Aňa Geislerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Roden a Aňa Geislerová. | foto: Michal ŠulaMAFRA

PRAHA Životopisné drama Masaryk režiséra Julia Ševčíka ovládlo sobotní udílení Českých lvů v pražském Rudolfinu. Tvůrci filmu obdrželi ocenění ve 12 kategoriích. Snímek tak překonal dosavadní rekord, který držel Hořící keř s 11 soškami. Masaryk se stal nejlepším filmem roku. Porota ocenila i režii, herecké výkony Karla Rodena a Oldřicha Kaisera, scénář a tvůrce z dalších sedmi kategorií.

„Jsem strašně rád, že byl film úspěšný, protože všichni lidé, kteří na něm dělali, si tak trochu sáhli na dno. Film vznikal velmi složitě a každý do toho musel jít velmi osobně. Nebyla to jen práce, jsem rád, že film byl oceněný, zaslouží si to,“ řekl režisér Ševčík. Zatímco Roden za udělení Českého lva jen stručně poděkoval, Kaiser proměnil převzetí ocenění v hereckou etudu, při které komunikoval se skleněnou cenou ve tvaru kužele.

Životopisné drama o synovi prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se 14 nominacemi patřilo k favoritům 24. ročníku. Dvě prestižní ocenění České filmové a televizní akademie získal film Já, Olga Hepnarová režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy. Drama Jana Hřebejka Učitelka s devíti nominacemi vyšlo naprázdno.

Julius Ševčík a Rudolf Biermann získali České lvy za nejlepší film.
Jiří Bartoška a Eva Zaoralová získali Českého lva za mimořádný přínos české...

Snímek Masaryk scenáristů Ševčíka, Petra Kolečka a Alexe Koenigsmarka zvítězil v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší scénář a Nejlepší režie. Českého lva dostal i kameraman Martin Štrba, střihač Marek Opatrný, scénograf Milan Býček a kostymérka Katarína Štrbová Bieliková. Práce na filmu Masaryk přinesla také České lvy pro zvukaře Viktora Ekrta a Pavla Rejholce, autory hudby Michala Lorence a Kryštofa Marka a autora masek Lukáše Krále.

Dramatický film o známé české vražedkyni Já, Olga Hepnarová získal dva České lvy za výkon v hlavní ženské herecké roli Michaliny Olszańské a za vedlejší roli Kláry Melíškové. Černobílé drama uspělo na konci ledna na Cenách české filmové kritiky, kde získalo cenu za režii. Polská herečka Olszańská dostala za ztvárnění titulní role cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Zároveň se snímek stal díky polskému kameramanovi Adamu Sikorovi nejlepším audiovizuálním počinem.

Nejlepším dokumentem byl vyhlášen snímek Normální autistický film režiséra Miroslava Janka.

Vyhlášeni byli také vítězové nestatutárních cen. Cenu filmových fanoušků si odnesl režisér Ellis za film Anthropoid. Ocenění za nejlepší filmový plakát získal Lukáš Veverka, tvůrce plakátu filmu Já, Olga Hepnarová. Nestatutární cena Magnesia za studentský film byla udělena snímku Kyjev Moskva, jehož autorkou je Anna Ljubynecká.

Za nejlepší televizní film nebo minisérie akademici označili Zločin v Polné (Česká televize) režiséra Viktora Polesného. V kategorii Nejlepší dramatický televizní seriál uspěla Pustina (HBO) režisérů Ivana Zachariáše a Alice Nellis.

O výsledcích rozhodlo hlasování akademiků České filmové a televizní akademie (ČFTA). Celkem 157 hlasujících akademiků vybíralo ze 42 celovečerních hraných a animovaných filmů a 29 dokumentů uvedených do distribuce v roce 2016.

Český lev pro Bartošku a Zaoralovou

Ocenění za mimořádný přínos české kinematografii v sobotu na Českých lvech za aplausu vestoje převzali Jiří Bartoška a Eva Zaoralová za organizaci filmového festivalu v Karlových Varech. Oba dva poté předávali cenu za nejlepší film. „Teď Hollywoodu ukážeme, jak se to dělá,“ prohlásil Bartoška v narážce na zmatky provázející letošní předávání Oscarů.

Jiří Bartoška a Eva Zaoralová získali Českého lva za mimořádný přínos české...

Jiří Bartoška a Eva Zaoralová získali Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

Zaoralová opustila funkci umělecké ředitelky karlovarského festivalu před šesti lety a stala se uměleckou poradkyní této mezinárodní prestižní přehlídky. Tým vedený Bartoškou zorganizoval už 23 ročníků festivalu.

Zaoralová je uznávanou filmovou teoretičkou, publicistkou a překladatelkou. Pedagogicky působila na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění, kde přednášela historii. Za svou práci byla vyznamenána Medailí za zásluhy i francouzským Řádem rytířky umění a literatury. Plaketou s canneskou palmou a proslulými schody ji ocenil tento prestižní festival, cenou za umělecký přínos pamatovala na „svou doktorku“ před lety i přehlídka karlovarská.

Premiéra Masaryka bude symbolicky 9. března

Česko-slovenský koprodukční film Masaryk se odehrává v letech předcházejících druhé světové válce. Českým divákům se krátce představil už loni v prosinci, do širší distribuce se dostane ale až 9. března. Toto datum je přitom symbolické. V noci z 9. na 10. března 1948 totiž za dosud nevyjasněných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk zemřel na následky pádu z okna Černínského paláce.

Diplomata a politika ve filmu hraje Roden, prezidenta Edvarda Beneše ztvárnil Kaiser. V dalších úlohách se představil Jiří Vyorálek jako Konrád Henlein a Robert Jašków jako Emanuel Moravec. V roli jedné z Masarykových přítelkyň se na filmové plátno vrátila modelka Eva Herzigová.

Drama Masaryk měli možnost v polovině února ve světové premiéře zhlédnout diváci mezinárodního filmového festivalu Berlinale, kde příliš nenadchlo. Vyplývá to z recenzí na serverech Screen Daily a The Upcoming. Kritici vytýkají snímku například ustrnulost či laciné sexuální scény.

Přehled držitelů filmových cen Český lev za rok 2016

 • Nejlepší film: Masaryk
 • Režie: Julius Ševčík (Masaryk)
 • Mužský herecký výkon v hlavní roli: Karel Roden (Masaryk)
 • Ženský herecký výkon v hlavní roli: Michalina Olszanská (Já, Olga Hepnarová)
 • Mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Oldřich Kaiser (Masaryk)
 • Ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Klára Melíšková (Já, Olga Hepnarová)
 • Dokument: Normální autistický film (režie Miroslav Janek)
 • Scénář: Petr Kolečko, Alex Königsmark a Julius Ševčík (Masaryk)
 • Kamera: Martin Štrba (Masaryk)
 • Hudba: Michal Lorenc a Kryštof Marek (Masaryk)
 • Střih: Marek Opatrný (Masaryk)
 • Zvuk: Viktor Ekrt a Pavel Rejholec (Masaryk)
 • Filmová scénografie: Milan Býček (Masaryk)
 • Kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková (Masaryk)
 • Masky: Lukáš Král (Masaryk)
 • Mimořádný přínos české kinematografii: herec Jiří Bartoška filmová publicistka Eva Zaoralová
 • Televizní film nebo minisérie: Zločin v Polné (Česká televize, režie Viktor Polesný)
 • Dramatický televizní seriál: Pustina (HBO Europe, režie Ivan Zachariáš a Alice Nellis)
 • Cena Magnesia za nejlepší studentský film: Kyjev Moskva (režie Anna Lyubynetská)
 • Filmový plakát: Lukáš Veverka (Já, Olga Hepnarová)
 • Cena filmových fanoušků: Anthropoid (režie Sean Ellis)

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!