27. října 2014 22:55 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejlepším českým dokumentem je Duškův snímek K oblakům vzhlížíme

Ředitel MFDF Jihlava Marek Hovorka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel MFDF Jihlava Marek Hovorka | foto: ČTK

Nejlepším českým dokumentárním filmem roku se stal snímek K oblakům vzhlížíme režiséra Martina Duška. Ukazuje melancholicky laděný portrét milovníka „vytuněných“ aut ze severních Čech. Cenu za přínos světové kinematografii na letošním 18. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě dostal americký režisér Godfrey Reggio, který patřil mezi nejvýznamnější festivalové hosty. Cenu diváků si odnesl snímek Danielův svět, citlivé nahlédnutí do světa mladého muže s pedofilní sexuální orientací.

Vyhlášení vítězů soutěžních sekcí se odehrálo během dnešního slavnostního zakončení festivalu v Domě kultury odborů. Večer proběhl tradičně v režii členů Divadla Vostro5.

Hlavní cenu pro nejlepší světový dokument sekce Opus Bonum získal film Já jsem lid zachycující nedávné politické změny v Egyptě z perspektivy chudých vesničanů. Jde o první celovečerní dokument Anny Roussillonové, která v Káhiře vyrůstala před svým odchodem do Francie. Tento dokument v Jihlavě vyhrál rovněž novou soutěžní kategorii První světla pro nejlepší debut.

Recenze filmu Danielův svět:

Nejlepším dokumentem střední a východní Evropy byl vyhlášen film rakouského dokumentaristy Huberta Saupera Přicházíme jako přátelé. Pojednává o vykořisťování přírodních zdrojů Súdánu západními a čínskými společnostmi.

Mezi experimentálními dokumenty dala porota na první místo snímek americké filmařky Deborah Stratmanové Napadený obvod. Sekci Krátká radost zaměřenou na krátkometrážní snímky vyhrál Papoušek Babash, film, jehož autory jsou Lisa Truttmannová a iránský fotograf Behrouz Rae.

Rozhovor režisérem Reggiem:

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava probíhal od 23. října. Největší přehlídka svého druhu ve střední a východní Evropě divákům tentokrát představila více než 260 filmů ze 42 zemí. Z toho 57 snímků bylo uvedeno ve světové, mezinárodní či evropské premiéře. Programová rada vybírala z 2800 přihlášených titulů.

Vítězné snímky mohou návštěvníci ještě shlédnout v úterý v domě kultury. V programu posledního festivalového dne je mimo jiné také představení zatím neznámé nezávislé barmské kinematografie, promítat se bude v divadle DIOD.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!