9. ledna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejprodávanějším albem roku 2014 bude asi Proměnamě Tomáše Kluse

Tomáš Klus  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Klus | foto: LN - Tomáš KristLidové noviny

Nejprodávanějším albem roku 2014 pravděpodobně bude nahrávka Proměnamě písničkáře Tomáše Kluse. Deska byla podle informací Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) loni celkem 15krát na prvním a šestkrát na druhém místě prodejní hitparády. Oficiální prodeje za loňský rok IFPI nesdělila. Cena za nejprodávanější desku roku bývá předána při vyhlašování cen Anděl. To se letos uskuteční 16. dubna v přímém přenosu České televize.

„Myslím si, že deskou roku skutečně bude album Proměnamě. A to z toho důvodu, že se v hitparádách IFPI dlouho drželo na předních místech. Deska vyšla už na jaře, takže měla poměrně dlouhou dobu na to, aby byla prodávána. Dále popularita Tomáše Kluse až tak nepolevila, i když na cenách Český slavík skončil druhý s výrazným odstupem za Karlem Gottem,“ řekl ČTK hudební publicista Jaroslav Špulák. „Když se podívám na další desky, tak při vší úctě k jejich kvalitám těžko bude nějaká komerčně Klusovi konkurovat,“ dodal.

Tomáš Klus je komerčně úspěšným umělcem. Jeho předchozí album Racek patří k nejprodávanějším nahrávkám posledních let. Prodalo se ho přes 60.000 kusů a desítky týdnů vévodilo tuzemské hitparádě. Byla to nejprodávanější nahrávka roku 2011.

V předchozím roce bodoval Michal Horáček

Nejprodávanější deskou roku 2013 se stal Český kalendář Michala Horáčka, za kterou autor dostal platinovou desku za prodej více než 10.000 nahrávek. Nejprodávanějším albem roku 2012 byla nahrávka Tak mě tu máš, které ostravský písničkář Jaromír Nohavica prodal 37.934 kusů.

Celkový obrat z prodejů hudby se v Česku v roce 2013 meziročně snížil o šest procent, údaj zahrnuje i digitální prodeje. Ty však proti roku 2012 vzrostly o 22 procent a jejich podíl tvoří 27 procent z celkových prodejů.

Stagnaci trhu s hudebními nahrávkami potvrzuje snížení počtu prodaných kusů pro zisk platinové a zlaté desky v roce 2013. V České republice předtím bylo na platinu zapotřebí prodat 12.000 nahrávek a na zlatou desku 6000. Nyní na zlatou desku stačí prodat 3000 a na platinovou 6000 nosičů.

Zlatou desku loni například převzala Hana Zagorová za album Vyznání nebo Ondřej Brzobohatý za svůj debut Identity. Platinové album získala třeba skupina Chinaski za nahrávku Rockfield. V čele hitparády vkročil do nového roku 2015 soundtrack k pohádce Jana Svěráka Tři bratři.

ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.