2. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejsem Ovčáček ani jeho příbuzný! zlobí se herec Pavel Liška

Herec Pavel Liška jako prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Pavel Liška jako prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. | foto: Stream.czReprofoto

PRAHA Co má společného herec Pavel Liška a mluvčí Hradu Jiří Ovčáček? A kdo vymyslel zápletku posledního dílu Kanceláře Blaník? „S nápadem jsem přišel vlastně já,“ dušuje se Liška. Štvalo ho prý, že si jeho osobu lidé a přátelé neustále spojují s mluvčím prezidenta.

V posledním díle seriálu Kancelář Blaník Pavel Liška imituje mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka. V exkluzivním a lehce ironickém rozhovoru pro server Lidovky.cz nyní prozradil, jak epizoda vznikla, a k jaké postavě by Ovčáčka přirovnal.

Lidovky.cz: Kdo přišel s nápadem, že byste měl ztvárnit roli prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka?
S nápadem natočit na toto téma jeden z dílů Blaníka jsem přišel vlastně já.

Lidovky.cz: A co vás k tomu vedlo?
Před více než rokem mi Ondřej Vetchý napsal podpůrnou SMS, že mě má rád a že příbuzné si bohužel nevybíráme. Narážel na pana Ovčáčka. Hned jsem mu volal nazpátek a začal mu vypravovat historky, jak jsme jako děti jezdili s Jirkou do Jugoslávie k moři a kradli tam fíky. Jenže Ondra dlouho mlčel a nesmál se tomu...

Lidovky.cz: Chcete říct, že to vzal opravdu vážně?
Nějak ten můj humor nepobral. Kápl jsem tedy božskou a vysvětlil mu, že s panem Ovčáčkem nemám vůbec žádný příbuzenský vztah.

Lidovky.cz: Jak si jako váš kamarád mohl myslet, že jste s Ovčáčkem příbuzní?
No, podivoval se, jak je pan Ovčáček podobný některým komickým - retardovaným postavám, které hraju. Čím víc se ale pan Ovčáček začal objevovat v médiích, tím víc lidí, a dokonce i mých přátel, si ho začalo spojovat nejen s mými postavami, ale dokonce i se mnou samým.

Lidovky.cz: Vadilo vám to?
Už to pro mě přestala být sranda a začalo mi to už dost zasahovat do života. Někteří dobří kamarádi mi to začali mít za zlé. Vyčítali mi, že se k příbuzenskému vztahu nedokážu postavit čelem a svým zapíráním se dostávám na stejnou úroveň jako Ovčáček. Třeba jako když tvrdil, že pan prezident nebyl u korunovačních klenotů opilý a že je tam jen hodně schodů.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz, že bývá...

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz, že bývá přirovnávám k některým českým hercům.

Lidovky.cz: Proč si podle vás lidé myslí, že jste s panem Ovčáčkem příbuzní?
Já to nevím! Myslím, že kvůli Jarouškovi Rydlovi a jeho charakterovým vlastnostem. To je moje divadelní komická postava z komediografu. Rydl je figura, která vám dokáže o červeném bavlněném ubrusu tvrdit, že je to zelené a z igelitu, a není to ubrus, ale lis na ovoce. Rydl je dokonce člověk, který má u své tety v Ovčárech ten článek s titulkem Hitler je gentleman od Ferdinanda Peroutky.

Pavel Liška jako Jaroušek Rydl

Lidovky.cz: I v posledním dílu Kanceláře Blaník jste si stěžoval, že si vás pletou s panem Ovčáčkem. Pokud to chápu dobře, tak jste tím vystoupením v Blaníku chtěl reagovat na tyto fámy?
Ano, a právě proto jsem tenkrát za klukama z Blaníku přišel s tím, že mám nápad na nový Blaník. Začal jsem jim vyprávět svou představu, ale oni mě v půlce zastavili s tím, že to natočíme, ale jinak. Řekli, že je to naopak dobrý, že jsme příbuzní a že to natočí se mnou a skutečným Ovčáčkem. Všichni tak aspoň prý uvidí, že jsme každý úplně jinej a máme svoje rozdílné hodnoty. A oni tak navíc dostanou Ovčáčka do Blaníka.

Lidovky.cz: Počkejte. Teď se do toho trochu zamotávám. Oni si i po vašem vysvětlování stále „mysleli“, že k vám Ovčáček patří do rodiny?
Strašně jsem se na ně naštval. Myslel jsem, že alespoň oni mi jako staří kamarádí věří. Po dvou týdnech jsem se zklidnil a kluci přišli s tím, že to tedy uděláme úplně jinak - podle reality - tak jak to je doopravdy.

Lidovky.cz: V Blaníku jste si udělali v DVTV srandu z listopadového rozhovoru s Ovčáčkem...
O tom nemůžu úplně mluvit, abych něco nepokazil. O tom byste měl mluvit s autory Blaníku.

Lidovky.cz: Proč?
Celá ta akce byla vymyšlená jako recese a když jsem šel do toho studia loni v listopadu...

Lidovky.cz: Pane Liško, v listopadu se natáčel rozhovor s opravdovým mluvčím pana prezidenta.
(Vážným hlasem) To ano, ale tam pan Ovčáček nebyl. Byl jsem to já a pan moderátor Martin Veselovský, ani nikdo z DVTV mě nepoznal. Nikdo z nás nepředpokládal, že to dojde tak daleko.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Lidé si myslí, že jsem s Jiřím Ovčáčkem příbuzný, tvrdí Pavel Liška. (Na snímku Jiří Ovčáček)

Lidovky.cz: Počkejte, to mi teď tady vážně budete tvrdit, že pan Ovčáček v DVTV nikdy nevystoupil a celou dobu jste to byl vy?

Ano, je to tak. Nechci teď té televizi nijak ublížit, ale oni jsou v tom opravdu nevinně, oni mě opravdu nepoznali. Měl jsem Ovčáčka napozorovaného a dostal jsem pokyny od scénáristů Blaníka, ať to opravdu hodně přeženu, aby mé odpovědi byly co nejnestoudnější a nejabsurdnější. Aby tak všichni poznali, že to je satira a humor a uviděli, že my dva nemáme spolu opravdu nic společného.

(V této části redaktor serveru Lidovky.cz na chvíli přistoupil na hru pana Lišky.) A to se proti tomu pan Ovčáček neohradil, že jste ho imitoval a odpovídal jeho jménem co nejabsurdněji na otázky?
Řešilo se to s produkcí Blaníku, ale o tom já nejsem kompetentní mluvit. K tomu se opravdu musí vyjádřit producent Blaníku. Já si to vysvětluju tak, že to nechali být jen proto, že Hradu nakonec moje odpovědi panu Veselovskému vyhovovaly.

Lidovky.cz: A teď opět trochu vážně...
Já mluvím vážně. Všechno to vyšlo z okolností.

Lidovky.cz: Ehm, dobře. Chtěl byste se s panem Ovčáčkem, se kterým vás někteří lidé spojují, někdy setkat?
Nemám touhu se s ním potkat. Raději bych se setkal s Meryl Streepovou.

Lidovky.cz: Jak jste už řekl, do Kanceláře Blaník jste šel údajně proto, abyste ukázal, že s panem Ovčáčkem nejste vůbec příbuzní. Pomohlo to?
Reakce na díl jsou obecně pozitivní a spousta mých kamarádů mi už volala a dala mi najevo, že teď je jim jasné, jak se věci mají a vyjádřili mi podporu. Dokonce se mi jich spousta i omluvila jak mi s Ovčáčkem křivdili.

Lidovky.cz: Mám pro vás ještě poslední otázku. Dobrý den, pane Ovčáčku, pije pan prezident?
To je zajímavá otázka. A vy ano?

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!