9. května 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejslavnější evakuace v historii. Trailer na Nolanův Dunkerk dobyl sociální sítě

Snímek Dunkerk Christophera Nolana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Dunkerk Christophera Nolana. | foto: Warner Bros.

Válečný epos Christophera Nolana (Trilogie Temný rytíř, Počátek) Dunkerk je podle monitorovacích služeb nejprobíranějším filmem na sociálních sítích v posledních dnech. Snímek má českou premiéru naplánovanou na 20. července.

Válečná operace Dynamo se nepodařila úplně podle plánu - spojený expediční sbor Belgie, Británie, Kanady a Francie zůstal uvězněn na plážích u francouzského města Dunkerk (francouzsky Dunkerque). Psal se rok 1940, počátek války, a Němci postupně kolem sboru stahovali smyčku. Následovala nejslavnější evakuační akce v lidských dějnách, kterou sám Churchill označil za „zázrak u Dunkerku.“ Přes 300 tisíc spojeneckých vojáků se v chaotické situaci dostalo do bezpečí.

Dunkerk režiséra Christophera Nolana bude, dle jeho slov, vyprávěn pohledem tří různých účastníků této velké vojenské akce. Nolan je každopádně režisér, jehož filmy vždy vzbuzují velkou pozornost a Dunkerk už podle ohlasů na trailery nebude jiný. Ten poslední se stal nejprobíranějším filmem posledních dní na sociálních sítích Facebook a Twitter.

Podle analytické společnosti comScore Dunkerk vytvořil v prvním květnovém týdnu 52 tisíc unikátních konverzací a příspěvků. Druhá Wonder Woman dosáhla „jen“ na 25 tisíc. Celkově se Dunkerk se svými kumulativními 808 tisíci unikátními příspěvky ale zaostává za snímkem Star Wars: Poslední z Jediů, která zatím vygeneroval 1,67 milionů příspěvků, ačkoliv se ve sledovaném týdnu umístil až pátý s necelými 22 tisíci. Údaje o číslech jsou výsledkem spolupráce comScore a magazínu Variety.

V Americe získal snímek Dunkerk předběžný rating PG-13, neboli přístupno mládeži od třinácti let. Válečné filmy obyčejně bývají ratingovou komisí určeny až pro dospělé, což vzbuzuje u fanoušků obavy, že film se bude poněkud stranit naturalistického vyobrazení války. V hlavních rolích uvidí diváci Toma Hardyho (Šílený Max, seriál Taboo) a Cilliana Murphyho (který si mimo jiné zahrál Josefa Gabčíka ve snímku Anthropoid na motivy atentátu na Reinharda Heydricha).

Najdete na Lidovky.cz