Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Největší videoprojekce v Čechách ‚zbourala‘ v Plzni katedrálu

Návštěvníci si užívali největšího videomappingu v České republice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návštěvníci si užívali největšího videomappingu v České republice. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PLZEŇ Tisíce lidí na náměstí Republiky v Plzni oslavily v sobotu v podvečer zahájení evropského kulturního roku. Slavnostní ceremoniál Symfonie zvonů představil dosud největší videomappingovou show v Čechách, připomenul historii města i desítky uměleckých souborů. Nad náměstím se po laně prošel provazochodec a katedrálu rozezněly zbrusu nové zvony.

Historii Plzně počínaje Spejblem a Hurvínkem a dalšími kulturními osobnostmi přes válečné události, osvobození americkou armádou až po sametovou revoluci uvedla na šesti plátnech okolo náměstí dobová videa. Do dění se současně zapojily i okolní domy s pestrobarevnými projekcemi a historickými příběhy, představení doplnily také na míru ušité skladby z pera Marka Ivanoviče.

Spolupráce s umělci, hudbou i provazochodcem

Na 5 tisících metrech čtverečních sledovalo plzeňské náměstí videoprojekci, která v Čechách dosud neměla obdoby. Za její realizací stojí studio 3dsense, které je mimo jiné autorem vizualizací pro pražský festival světla Signal. „Na realizaci jsme začali pracovat koncem roku 2013, kdy nás pořadatel Petr Forman oslovil. Přivezli jsme do Plzně padesátikilový projektor, chodili jsme s ním po náměstí, svítili na všechny budovy a vynesli ho na zádech i na věž kostela, abychom vyzkoušeli rozsvítit celé náměstí,“ popsal serveru Lidovky.cz Jan Hrdlička z 3dsense, který na projekci pracoval s hlavním výtvarníkem společnosti Josefem Lepšou a čtyřmi dalšími spolupracovníky. Podle Hrdličkových slov byla plzeňská show dosud největší v Čechách co do plochy i do obrazového rozlišení.

Stěžejní podmínkou unikátního videomappingu bylo především souznění s ostatními složkami, hudbou, artisty, živými hudebníky a také švýcarským provazochodcem Davidem Dimitrim, který při ceremonii přešel celé náměstí ve výšce 40 metrů nad zemí. „Se vším všudy šlo o komplexní divadelní show, každá součást měla svůj význam a důležitost,“ popisuje Hrdlička.

ČTĚTE TAKÉ:

Během zhruba půlhodinové videoprojekce se například rozhořela katedrála svatého Bartoloměje, na náměstí padaly bomby a k přihlížejícím promluvil někdejší tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš z nedalekého Červeného Hrádku. „K dispozici jsme měli ohromné množství historického materiálu, co já vím, bylo to na desítky hodin. Z toho jsme sestřihali cca půl hodiny výsledné projekce,“ říká Hrdlička.

Rozhovor pro Lidovky.cz poskytl po týdnu nejintenzivnějších příprav, kdy podle vlastních slov spal jak on, tak jeho kolega Josef Lepša tři až čtyři hodiny denně. „Takže už ani nevnímám, jestli jsem ve stresu, nebo ne. Pokazit se ale může cokoli. Od počasí až po technické detaily,“ řekl krátce před zahájením ceremonie Hrdlička.

Po plzeňské projekci plánuje studio 3dsense pokračovat s videomappingem i do budoucna, zaměřit se chtějí především na projekce, které nejsou postavené výhradně na efektech, emocích a ohňostrojovém typu promítání. „Ty jsou pěkné na odiv - diváci při nich užasnou, zatleskají…a je konec. Nám se ale víc líbí, když se musíme provázat i s dalšími složkami a vytvořit jeden souvislý příběh - podobně jako dnes v Plzni,“ uvdel Jan Hrdlička. Nejbližší videomapping plánuje 3dsense v polovině února na pražském Rudolfinu v rámci charitativního Dne dětské onkologie.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...