4. ledna 2016 9:45 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejvíc nominací na Ceny české filmové kritiky mají Kobry a Užovky

Já na bráchu, brácha na mě. Ve filmu dojde i na soud, Užovka a Kobra u něj drží... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Já na bráchu, brácha na mě. Ve filmu dojde i na soud, Užovka a Kobra u něj drží... | foto: Falcon

Celkem šest nominací na Ceny české filmové kritiky má film režiséra Jana Prušinovského Kobry a Užovky. Na paty mu šlapou filmy Domácí péče a Ztraceni v Mnichově, které byly také nominovány ve všech hlavních kategoriích - za nejlepší film, scénář i režii. Slavnostní večer proběhne v sobotu 23. ledna 2016 v Divadle Archa, přenášet jej bude kanál ČT Art od 20:20. Průvodci večera budou herečka, bloggerka a vítězka soutěže Stardance Marie Doležalová a herec a režisér Vojtěch Kotek.

Kromě nominací ve třech hlavních kategoriích získal film Kobry a Užovky i tři herecké nominace – pro bratry Kryštofa a Matěje Hádkovi v hlavních mužských rolích a Lucii Žáčkovou za ženský herecký výkon.

Pět nominací má Domácí péče scenáristy, režiséra a producenta Slávka Horáka, která nominace v hlavních kategoriích doplnila i nominací pro Alenu Mihulovou za ženský herecký výkon. Slávek Horák navíc získal nominaci v kategorii Objev roku. Trio uchazečů pak kompletuje absurdní autorská komedie Petra Zelenky z produkce Davida Ondříčka Ztraceni v Mnichově se 3 nominacemi v kategoriích nejlepší film, scénář a režie. Všechny tři nominované filmy vznikly v koprodukci České televize.

O nejlepším dokumentu se rozhodne mezi filmy, jejichž autorkami jsou dokumentaristky – jsou to Danielův svět (režie Veronika Lišková), Mallory (režie Helena Třeštíková) a Opři žebřík o nebe (režie Jana Ševčíková).

Já na bráchu, brácha na mě. Ve filmu dojde i na soud, Užovka a Kobra u něj drží...
Bolek Polívka a Alena Mihulová.

V nově zavedené kategorii Nejlepší audiovizuální počin se utkají animované filmy Malá z rybárny a Malý pán, oceněné za výtvarné řešení, se snímkem Schmitke, navrženým za nejlepší zvuk. Film Schmitke režiséra Štěpána Altrichtera má ještě nominaci v kategorii nejlepší mužský herecký výkon pro Petera Kurtha a jeho tvůrce nominaci na Objev roku.

Přehled nominovaných uzavírá pohádka Alice Nellis Sedmero krkavců, která vynesla nominaci na nejlepší ženský herecký výkon Marthě Issové.

Od počátku existence Cen české filmové kritiky je také vyhlašována Cena RWE pro objev roku, která má za cíl upozornit na nové zajímavé osobnosti české kinematografie. V letošním roce byli nominováni: režisér a scenárista filmu Schmitke Štěpán Altrichter, scenárista a režisér Andy Fehu za originální horor Nenasytná Tiffany a scenárista, režisér a producent Slávek Horák za snímek Domácí péče.

Přehled nominací na Ceny české filmové kritiky 2015

Nejlepší film

Domácí péče (producent Slávek Horák)

Kobry a Užovky (producenti Ondřej Zima a Jan Prušinovský)

Ztraceni v Mnichově (producent David Ondříček)

Nejlepší dokument

Danielův svět (producent Zdeněk Holý)

Mallory (producenti Kateřina Černá a Pavel Strnad)

Opři žebřík o nebe (producent Jana Ševčíková)

Nejlepší režie

Domácí péče - Slávek Horák

Kobry a Užovky - Jan Prušinovský

Ztraceni v Mnichově - Petr Zelenka

Nejlepší scénář

Domácí péče - Slávek Horák

Kobry a Užovky - Jaroslav Žváček

Ztraceni v Mnichově - Petr Zelenka

Nejlepší audiovizuální počin

Malá z rybárny - Jan Balej a Michael Carrington (výtvarný počin)

Malý pán - Radek Beran a František Antonín Skála (výtvarný počin)

Schmitke - Christoph de la Chevallerie a Philipp Schneider (zvuk)

Nejlepší herec

Kryštof Hádek (Kobry a Užovky)

Matěj Hádek (Kobry a Užovky)

Peter Kurth (Schmitke)

Nejlepší herečka

Martha Issová (Sedmero krkavců)

Alena Mihulová (Domácí péče)

Lucie Žáčková (Kobry a Užovky)

Cena RWE pro objev roku

Štěpán Altrichter (Schmitke: režisér, spoluscenárista)

Andy Fehu (Nenasytná Tiffany: režisér, scenárista)

Slávek Horák (Domácí péče: režisér, scenárista, producent)

Lidovky.cz

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na Lidovky.cz