22. ledna 2019 11:34, aktualizováno  12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejvíce nominací na Českého lva získal film Toman. O tři méně mají snímky Hastrman a Všechno bude

Jiří Macháček jako Toman. Snímek Toman (2018) Režie: Ondřej Trojan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Macháček jako Toman. Snímek Toman (2018) Režie: Ondřej Trojan. | foto: Falcon

PRAHA Politický thriller Toman režiséra a producenta Ondřeje Trojana o muži, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, získal 13 nominací na Českého lva. O tři méně mají snímky Hastrman v režii Ondřeje Havelky a Všechno bude, jehož režisérem je Olmo Omerzu. Výsledek prvního kola hlasování svých členů dnes oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

O sošku Českého lva se filmy utkají v 15 statutárních kategoriích. Laureáti převezmou ocenění 23. března v pražském Rudolfinu. Galavečerem 26. ročníku Českých lvů bude v přímém přenosu České televize provázet Václav Kopta.

Toman s partnerkou. Snímek Toman (2018) Režie: Ondřej Trojan.
Zděnek Toman (vlevo) a Jiří Macháček, který ho ztvární ve filmu

Drama Toman získalo minulý týden nestatutární Cenu diváků - Berounský Klepáček na cenách Trilobit, které uděluje Český filmový a televizní svaz FITES. Nezískal však žádnou nominaci na Cenách české filmové kritiky, které budou vyhlášeny 2. února. Nejvíce nominací na Ceny české filmové kritiky 2018 má film Jan Palach, posbíral jich šest. Na Českého lva byl snímek režiséra Roberta Sedláčka nominován v osmi kategoriích.

Opravdový Toman

Bývalý šéf komunistické rozvědky Zdeněk Toman po druhé světové válce pomohl tisícům židů. Ve snímku je barvitě vylíčeno, jak byl po židovském pogromu v Kielcích v létě 1946 Toman kontaktován šéfem židovské záchranné organizace Israelem Gaynorem Jacobsonem, aby udržoval otevřený koridor pro přejezd Židů z východu na západ, a to i proti rozhodnutí československé vlády a proti vůli amerického velvyslance v Praze. Za každého židovského uprchlíka, který tehdy přes Československo projel do americké zóny v Německu, pak dostával na svůj účet od Jacobsona dohodnutou částku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz