29. května 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejvíce peněz Fond kinematografie přispěl na film o Zátopkovi. Na Stracha se nedostalo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Režisér David Ondříček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér David Ondříček. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Státní fond kinematografie rozdělil mezi devět českých hraných filmů dohromady 65 milionů korun. Nevíce, 15 milionů korun, dostane film o Emilu Zátopkovi od Davida Ondříčka. Překvapivě se ale nedostalo na diváckého oblíbence Jiřího Stracha a jeho novou pohádku. Jeho snímek Dlouhý, Široký a Bystrozraký ale překročil potřebnou bodovou hranici pro udělení podpory.

Nejlepší hodnocení a nejvyšší dotaci 15 milionů korun získal film Zátopek, režiséra Davida Ondříčka (Samotáři, Ve stínu, Dukla 61) a scénáristky Alice Nellis (Sedmero krkavců, Pustina). Nesází jen na popularitu hlavní postavy, ale snaží se zachytit osudové společenské a politické peripetie, které se odrážejí v osobnosti sportovní ikony. Druhé nejvyšší hodnocení a dotaci sedm milionů korun získal projekt Chyby. Minimalistický, sociálně zaměřený film, který Jan Prušinovský (Kobry a užovky, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda) pojal jako romanci o velkém poklesku, a ještě větší lásce.

Shodnou dotaci deset milionů korun přidělila Rada Státního fondu kinematografie rovnou třem projektům. Do syrových kulis Vansdorfu devadesátých let a subkultury hudebního stylu rockabilly nás zavede hudební film režiséra a producenta Ondřeje Trojana (Želary) a scénáristy Petra Jarchovského (Pelíšky, Pupendo, Učitelka).

Film nazvaný Bourák vychází z vlastních životních zkušeností tvůrců. Další z projektů projektů, Hadí plyn, o symbolické cestě do nitra temných sil a hledání vlastní identity, nabídne po divadelní adaptaci režisér David Jařab i filmovým divákům. Inspiroval se slavným románem Josepha Conrada V srdci temnoty, který byl i předlohou filmu Francise Forda Coppoly Apokalypsa. Třetí projekt mapuje životní osudy jedné z nejznámějších osobností období pražského jara. Tvůrce Ivan Fíla se ve filmu Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě zabývá nejen otázkami osobní odvahy jednotlivce a morálky, ale ukazuje také paradoxy složitého historického období.

Některé filmy ale nesplnily bodové podmínky pro udělení dotace. Takovým snímkem je i pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký režiséra Jiřího Stracha.

Seznam podpořených filmů:

Zátopek - 15 milionů korun (režie: David Ondříček)
Bourák -  10 milionů korun (režie: Ondřej Trojan)
Hadí plyn - 10 milionů korun (režie: David Jařab)
Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě - 10 milionů korun (režie: Ivan Fíla)
Tichý společník - 8 milionů korun (režie: Petr Göbl)
Chyby - 7 milionů korun (režie: Jan Prušinovský)
Teroristka - 2 miliony korun (režie: Radek Bajgar)
Uzly a pomeranče - 2 miliony korun (režie: Radek Pokorný)
Křík jako nádherná píseň - 1 milion korun (režie: Viktor Tauš, Beata Parkanová)

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz