29. listopadu 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Někdy jsou na vině i ženy.‘ Paní Fletcherová svým názorem naštvala internet

Herečka Angela Lansburyová jako nezapomenutelná Jessica Fletcherová (uprostřed). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herečka Angela Lansburyová jako nezapomenutelná Jessica Fletcherová (uprostřed). | foto: CBS

Herečka Angela Lansburyová, představitelka Jessicy Fletcherové ze seriálu To je vražda, napsala, v rozhovoru pro magazín Radio Times řekla svůj názor na sexuální obtěžování. Podle Lansburyové jsou občas spolupachatelem i ženy, protože chtějí být až příliš vyzývavé. Její komentář vyvolal vlnu nenávistných reakcí na sociálních sítích.

„Někdy i my ženy musíme přijmout vinu. Opravdu si to myslím. Je hrozné to takto říct, ale my ženy se nemůžeme zkrášlit tak moc, jak je to možné, bez toho, aby nás někdo povalil na zem a znásilnil,“ sdělila Angela Lansburyová v rozhovoru pro magazín Radio Times.

Angela Lansburyová, které letos bylo devadesát let, v rozhovoru přímo reagovala na vlnu nařčení ze sexuálních obtěžování. Ta vedla i k vzniku hashtagu metoo.

Nestárnoucí hvězda. 84letá Lansburyová byla v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli nominována za muzikál A Little Night Music.
Angela Lansburyová začala hrát ve velmi brzkém věku. Zde je ve snímku Dorian...

„Tahle mince má dvě strany. Musíme přijmout fakt, že se ženy od nepaměti zkrášlují, aby vypadaly lépe. K naší smůle se nám to vrátilo. Proto jsme teď tam, kde jsme,“ odpovídala Lansburyová. „Samozřejmě to, co se děje, není v pořádku. Myslím si, že to ale teď po tom všem přestane. Musí,“ dodává.


Rozhovor s herečkou byl zveřejněn v úterý a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Je to velmi neprospěšný mýtus, že jsou znásilnění způsobena nebo vyprovokována ženskou sexualitou nebo atraktivitou,“ reagovalo na poznámky sdružení Rape Crisis England & Wales. Sdružení Rape Crisis poskytuje pomoc ženám, které se staly oběti znásilnění.

„Seriál To je vražda, napsala, by byl rozhodně jiný, kdyby v každém dílu Lansburyová připisovala vinu oběti,“ napsal naštvaný uživatel sociální sítě Twitter. „Názory Angely Lansburyové představují přesně ten postoj, který ubližuje,“ napsala na Twitter britská herečka Laura Waddellová.


Ne všichni ale začali herečku hned obviňovat. „Angele Lansburyové je devadesát dva let. To, že se na ní naštvete, protože nemá moderní názory na sexuální obtěžování, je úplně zbytečné a hloupé,“ vyjádřili herečce podporu britští blogeři Tom a Lorenzo.

Najdete na Lidovky.cz