Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nelidské chování člověka. Hra Smíření o vyhnání Němců z pohraničí míří na obrazovky ČT

Odsun Němců - ilustrační. Záběr pochází z filmu Habermannův mlýn.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odsun Němců - ilustrační. Záběr pochází z filmu Habermannův mlýn. | foto: Bontonfilm

RYCHALTICE Kritiky oceňovaná divadelní hra Tomáše Vůjtka Smíření, zachycující poválečné vyhnání Němců z českého pohraničí, míří na obrazovky České televize (ČT). Ostravské studio ČT adaptaci hry natáčí v těchto dnech na Frýdecko-Místecku. Hru v divadelní režii Ivana Krejčího uvedlo před časem ostravské divadlo Komorní scéna aréna. Inscenaci o tom, jak se Češi smiřovali s vyhnáním Němců po druhé světové válce, pro ČT přepracovává režisér Radim Špaček a za kamerou je Viktor Smutný.

Komorní scéna Aréna několikrát za sebou získala ocenění Divadlo roku při udílení Cen Divadelní kritiky (dříve Cen Alfréda Radoka). Zároveň byly ve stejných sezonách oceněny i Arénou uváděné Vůjtkovy hry z historické trilogie, do níž patří Smíření. Triptych S nadějí i bez ní, Slyšení a Smíření mapuje historické okamžiky z doby po skončení druhé světové války až po komunistické politické procesy.

„Hry Slyšení a S nadějí i bez ní jsme už zaznamenali. Proto bylo logické, že jsme se rozhodli pro televizní obrazovky zpracovat i poslední část volného triptychu,“ sdělil dramaturg ČT Martin Novosad k natáčení Smíření.

Společně s režisérem hledali podle něj exteriér vhodný pro tento dramatický počin. „Hledali jsme polorozbořený statek, který by byl z Ostravy dostupný. Ten jsme našli právě v Rychalticích (na Frýdecko-Místecku),“ uvedl.

V jedné interpretační rovině je hra Smíření nejen o krutém vyhnání Němců z Československa po skončení druhé světové války, ale zároveň i obecnější výpovědí o příčinách nelidského chování člověka v dějinách. V televizním zpracování se objeví herci ostravského divadla. Kdy se výsledek současného natáčení objeví na televizních obrazovkách ještě ale není jasné. „Termín vysílání zatím nebyl určen. Do listopadu budeme s natočeným materiálem pracovat. Premiéra bude s největší pravděpodobností v příštím roce na programu ČT Art,“ uvedl Novosad.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.