4. září 2011 8:12 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Němci soudí velkopadělatele obrazů

V Kolíně začal proces se čtveřicí obviněných, která měla vydělat miliony eur na prodeji padělaných obrazů známých malířů 20. století | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Kolíně začal proces se čtveřicí obviněných, která měla vydělat miliony eur na prodeji padělaných obrazů známých malířů 20. století | foto: www1.wdr.de

KOLÍN/PRAHA V Kolíně začal proces se čtveřicí obviněných, která měla vydělat miliony eur na prodeji padělaných obrazů známých malířů 20. století.

Dokázali ošálit řadu renomovaných expertů, jeden z obrazů si koupil i hollywoodský herec a vášnivý sběratel Steve Martin, který ztvárnil třeba inspektora Clouseaua. Nyní německý padělatelský gang stanul v Kolíně nad Rýnem před soudem.

Čtveřice lidí je obviněna z toho, že během posledních deseti let prodala řadu důmyslně padělaných maleb a vydělala na nich podle nejvyšších odhadů skoro 16 milionů eur.

V nyní započatém procesu figuruje podle stranice ZDF 14 uměleckých děl, dalších 33 případů se ale vyšetřuje. Německá média proto hovoří o největším padělatelském skandálu v poválečných dějinách země.

Obrazy měly působit, že pocházejí z dílny malířů 20. století, jako jsou Kees van Dongen, Max Ernst, Max Pechstein nebo Heinrich Campendonk. Za hlavního strůjce a zřejmě i autora padělků je považován šedesátiletý Wolfgang Beltracchi – umělec, jenž byl pod svým jménem spíše průměrně úspěšný.

Němci soudí velkopadělatele

Pomáhat mu měla choť Helene, švagrová Jeanette i její manžel Otto Schulte-Kellinghaus. Beltracchi včera u soudu působil žoviálně. „Tady se žení všichni čerti,“ zněl parafrázovaně jeden z jeho laškovných výroků. Jeho manželka byla přece jen více rezervovaná.

Během soudního řízení se očekává vystoupení více než 160 svědků, přičemž rozsudek by mohl padnout příští rok v březnu. Obviněným za podvod a falšování dokumentů hrozí až deset let vězení.

Kvalitní falzifikáty
Jejich padělky byly velice kvalitní. Malířskou techniku odborníci ohodnotili jako excelentní, iluzi dotvářela i stará plátna a rámy, falšované byly třeba i díry po červotočích. Čtveřice k dokonalosti dovedla i příběh, který malbám dodával autenticitu.

Plátna údajně pocházela ze sbírek Wernera Jägera a Wilhelma Knopse. Zatímco prvně jmenovaný – kolínský podnikatel – byl dědem obviněných sester, druhý – krejčovský mistr – zase byl předkem Schulteho-Kellinghause.

Jäger měl podle smyšlené historky díla zakoupit od proslulého galeristy Výmarské republiky Alfreda Flechtheima a za druhé světové války je v rychlosti ukrýt před nacisty. Jeho známým pak měl být Knops. Ve skutečnosti oba sice měli rádi umění, avšak nikdy se nepotkali a ani ho nesbírali.

Čtěte také:


Padělatelé doběhli řadu odborníků. Za zmínku stojí například kunsthistorik Werner Spies, který posvětil pravost několika falešných maleb Maxe Ernsta. Na špek skočil i milovník umění Steve Martin. Komik si v roce 2004 za statisíce dolarů koupil od pařížské galerie údajný obraz Heinricha Campendonka s názvem Krajina s koňmi.

O dva roky později ho ale opět prodal. Ani tehdy netušil, že se jedná o napodobeninu. „Padělatelé byli docela chytří, když dali (obrazu) dlouhý původ,“ prohlásil zpětně Martin.

A co vlastně gang prozradilo? Padělky se provalily v roce 2008, když jeden z podvrhů Campendonka byl vědecky otestován. Mimo jiné se zjistilo, že obsahuje odstín bílé barvy, který v domnělé době vzniku díla ještě neexistoval.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!