10. ledna 2018 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Nešikovný flirt není zločin.‘ Herečka Deneuvová se postavila za muže v kampani #MeToo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 63Diskuse
Catherine Deneuve | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Catherine Deneuve | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Francouzská herečka Catherine Deneuvová je jednou ze sta žen, které podepsaly veřejný dopis o škodlivosti hnutí #MeToo, který v úterý otiskl deník Le Monde. „Vytvořili jsme totalitní atmosféru, která trestá muže za flirtování,“ píše se v dopise.

V podepsaném dopise stojí, že kampaň #MeToo, vytvořená v reakci na vlnu provalených sexuálních obtěžování, spáchala více škody než užitku. Podle podepsaných žen vedla k v tomu, že lidé vzali spravedlnost do vlastních rukou a pokroutili ji. Také podporuje puritánství a bezdůvodnou nenávist vůči všem mužům.

„Muži jsou trestáni v práci, kdy v mžiku přijdou o svou dlouho budovanou kariéru. Jejich zločinem mohla být třeba jen ruka na koleni nebo pokus ukrást si pro sebe jeden polibek. Hájíme právo mužů ženy dobývat, protože to je nezbytné pro sexuální svobodu,“ píše se v dopise. „Znásilnění je zločin, nešikovný flirt ale ne. Kavalírství k ženám není projevem machismu a sexismu.“

Ve Francii se místo #MeToo vžil spíše hashtag #balancetonporc (udej své prase). „To, že ženy budou posílat prasata na porážku, jim v žádném případě nepomůže k autonomii. Místo toho to akorát přidávají munici puritánům a zastáncům velmi přísné sexuální morálky,“ píše se dále v dopise.

Francouzskému filmu se obtěžování vyhnula

Dopis vyvolal bouřlivé reakce. Jako jedna z prvních na něj reagovala italská herečka Asia Argentová, která nařkla z obtěžování přímo Harveyho Weinsteina. „Deneuvová a ostatní podepsané sdělují světu, jak jim jejich vrozená misogyniie způsobila nevratnou mozkovou lobotomii,“ reagovala rozhořčená Argentová na svém Twitteru.

Za zmínku stojí fakt, že ve francouzském filmovém průmyslu zatím od spuštění #MeToo nebylo učiněno jediné obvinění ze sexuálního obtěžování.

Dopis publikoval v úterý 9. ledna francouzský deník Le Monde. Kromě Catherine Deneuvové svoje podpisy připojily třeba renomovaná psycholožka Sarah Chichetová, kritička umění Catherine Milletová, herečka Catherine Robbe-Grilletová a spisovatelka Peggy Sasterová.

Na Oscara nominovaná Catherine Deneuvová (narozena 22. října 1943) se do povědomí diváků zapsala hlavní rolí v klasickém filmu Kráska dne (Belle de Jour) režiséra Luise Buñuela.

  • 63Diskuse

Najdete na Lidovky.cz