14. května 2019 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Nevystupujte na Eurovizi!‘ Aktivisté tlačí na skupinu Lake Malawi kvůli Palestincům

Lake Malawi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lake Malawi | foto: Lukáš Dvořák

TEL AVIV/PRAHA Skupině Lake Malawi, českému reprezentantovi na písňové soutěži Eurovize, je adresován otevřený dopis organizace Ne naším jménem. Té vadí, že Izrael porušuje lidská práva Palestinců. „Nepodílejte se na něčem, čeho byste mohli v budoucnu litovat,“ apelují na Lake Malawi signatáři dopisu.

Česká organizace Ne naším jménem! (Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě) poslala otevřený dopis kapele Lake Malawi, která bude již toto úterý vystupovat v prvním semifinále písňové soutěže Eurovize. Ta se letos koná v Izraeli a lidskoprávním organizacím (které v tomto případě sdružuje takzvané Hnutí BDS) vadí, že země porušuje lidská práva Palestinců. Proto Lake Malawi od vystoupení odrazují.

Albert Černý, Lake Malawi
Skupina Lake Malawi

Čeští signatáři dopisu uvádějí, že „za touto evropskou soutěží stojí myšlenka sjednocování evropského kontinentu a jeho širšího okolí. Její primární účel je tedy vysoce symbolický a klade si za cíl prostřednictvím umění překonávat rozdíly a spojovat lidi různých kultur. Toto jistě záslužné hudební klání se však koná letos ve státě, který je mezinárodním společenstvím označován za apartheidní, ve státě, kde vládne režim v podstatě neslučitelný s myšlenkou kulturní výměny.”

Celé znění apelu z dopisu pro Lake Malawi:
Milí členové skupiny Lake Malawi,

rádi bychom vás tímto vyzvali – pokud již do Izraele vyrazíte, nebuďte lhostejní k obětem zdejšího režimu. Vyhněte se vystoupení na letošní kontroverzní Eurovizi v Tel Avivu, a nestaňte se tak součástí širšího kulturního „whitewashingu“, ke kterému Izrael zahraniční umělce soustavně využívá. Nepodílejte se na něčem, čeho byste mohli v budoucnu litovat.

V Praze 13. května 2019

Radiohead a Chemical Brothers

Otevřené dopisy umělcům kvůli koncertům v zemi nejsou nic nového. V médiích hodně probíraný byl otevřený dopis britské kapele Radiohead koncem dubna roku 2017. „Žádáme vás, abyste nehráli v Izraeli. Udělejte tento malý krok a pomozte vyvinout tlak na Izrael, aby přestal porušovat lidská práva,“ uvádí se v dopise, pod který se podepsali například  režiséři Ken Loach a Peter Kosminsky, herec Ricky Tomlinson nebo kytarista a bývalý člen Pink Floyd Roger Waters.

„Když tolik bojujete za svobodu v Tibetu, přemýšlíme, proč byste odmítli postavit se za svobodu lidí žijících pod jinou okupací,“ psalo se v dopise dál. Režisér Ken Loach k tomu dodává, že by skupina měla koncert zrušit už jen kvůli vlastní image a sebeúctě. Kapela to odmítla komentovat a v Tel Avivu nakonec stejně vystoupila. 

Koncem roku 2016 zase vznikla petice, která měla zabránit koncertu kapely The Chemical Brothers v Tel Avivu. Posbírala přes osm tisíc podpisů, ale koncert se přesto konal. „Chemical Brothers si vybrali apartheid místo spravedlnosti,“ zněly reakce, které přirovnávají současnou situaci v Izraeli k politice rasové segregace v Africe.