23. dubna 2019 15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Stylotvorní New Order zahrají v říjnu vůbec poprvé v Praze

New Order | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy New Order | foto: Warren Jackson

Jedna z nejuznávanějších a nejvlivnějších kapel osmdesátých let New Order vystoupí 3. října ve velkém sále Lucerny. V České republice zahrají vůbec poprvé a odstartují zde svoje podzimní turné. Vstupenky na pražský koncert budou v prodeji v síti Ticketmaster od 26. dubna.

New Order, britská post-punková formace, vznikla na základech původních Joy Division poté, co jejich frontman Ian Curtis spáchal sebevraždu. Zbývající trio Bernard Sumner (kytara), Peter Hook (basa) a Stephen Morris (bicí) ještě tentýž rok založili New Order se Sumnerem jako zpěvákem a novou posilou, klávesistkou a kytaristkou Gillian Gilbertovou.

Jejich debutové album Movement (1981) se neslo ještě ve stínu Joy Division, ale již na druhém albu z roku 1983 Power, Corruption & Lies představili svůj hudební mix post punku, elektroniky a taneční hudby a potvrdili tím svou jedinečnost. Z tohoto alba také pochází skladba Blue Monday, která se stala komerčně nejúspěšnějším dvanáctipalcovým singlem všech dob: prodalo se ho více než tři miliony kusů a píseň získala ocenění NME Awards za nejlepší singl.

V osmdesátých letech byli New Order na vrcholu své popularity a v tomto období vydali další alba jako Low-Life (1985), Brotherhood (1986) Substance (1987) a Technique (1989). V mezidobí došlo v kapele k několika pauzám, kdy se členové věnovali vlastním projektům, poté ale natočili další nahrávky jako Republic (1993) Get Ready (2001) a Waiting for the Sirens’ Call (2005).

V roce 2007 kapelu opustil Peter Hook. Od roku 2011 hrají v sestavě Bernard Sumner (kytara, zpěv), Phil Cunningham (klávesy, programování), Gillian Gilbert (klávesy, kytara), Tom Chapman (basa), Stephen Morris (bicí), ve které vydali jejich desáté studiové album Music Complete (2015).

obzOndřej Bezr

Najdete na Lidovky.cz