22. října 2013 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Newyorská Metropolitní opera slaví 130 let. Vzpomíná i na Destinnovou

Opera (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opera (ilustrační foto). | foto: Reprofoto

NEW YORK Vystupovat v Metropolitní opeře je pro operní pěvce jednou z nejvyšších met. Není totiž mnoho tak vyhlášených scén - v Evropě snese srovnání asi jen milánská La Scala. Newyorský operní svatostánek si svou pověst pečlivě buduje už 130 let, od premiéry opery Charlese Gounoda Faust a Markétka 22. října 1883, dosud zde mělo premiéru 31 oper.

Velikou oblibu si po celém světě získaly přímé přenosy s New Yorku do kin, se kterými v Metropolitní opeře začali v prosinci 2006.

Opera si stále zachovává vysokou úroveň produkcí, což zajišťují špičkoví sólisté a dirigenti z celého světa. Výborný je v opeře orchestr, který se bez obav vydává i na samostatná turné, a také sbor. Specialitou je široký repertoár čítající každou sezonu až 30 různých kusů (v minulé sezoně to bylo 28 oper v 209 provedeních), přičemž jsou zde k vidění a slyšení barokní opery z 18. století, italské bel canto z 19. století i minimalistická díla 20. století.

ČTĚTE TAKÉ

Opery v originálním jazyce

Popudem k vybudování nového operního stánku v New Yorku byl nedostatek místa v malém divadle na rohu 14. ulice a Irving Place. Od nápadu k dílu neuběhlo mnoho vody - obchodníci rozhodli v dubnu 1880 a v říjnu 1883 už zněla z budovy na Broadwayi a 39. ulici Gounodova hudba. Budova byla v dubnu 1966 zavřena a o rok později zbourána. Nynější sídlo opery v Lincolnově centru otevřela v září 1966 světová premiéra opery Samuela Barbera Antonius a Kleopatra.

Opery se zde uvádějí, až na výjimky, v jazyce originálu, čemuž se musely v minulosti přizpůsobit všechny hvězdy, včetně Lilli Lehmanové nebo Enrika Carusa.

Hvězdný profil Metropolitní opery určovali v minulosti takoví velikáni jako Arturo Toscanini a Gustav Mahler, George Szell, český exulant Rafael Kubelík, James Levine či Ital Fabio Luisi, který je od září 2011 hlavním dirigentem MET. Mnoho pěvců se zde periodicky hostuje, někteří další, jako kupříkladu americká sopranistka Renée Flemingová či španělský tenorista a dirigent Plácido Domingo, zde vystupují i několikrát za sezonu.

Metropolitní opera zažila 31 premiér významných skladeb operního repertoáru, první byla v prosinci 1910 opera Děvče ze Západu od Giacoma Pucciniho, dosud poslední pak v prosinci 20006 dílo První císař od soudového čínského skladatele Tchan-tuna.

Pro Ameriku objevila opera mimo jiné Richarda Wagnera, poprvé v USA vyslechla Musorgského Borise Godunova nebo též Pucciniho operu Turandot. Nejčastěji jsou zde uváděny tři operní "majsrštyky", Pucciniho Bohéma, Verdiho Aida a Bizetova Carmen.

Ema Destinnová i Jarmila Novotná

Nesmazatelnou stopu zanechali v Metropolitní opeře pěvci a pěvkyně českého původu. Slavná Ema Destinnová prosadila v Americe Bedřicha Smetanu, Karel Burian byl mnohdy oceňován více než jeho současník Caruso. Jarmila Novotná zase zpívala ve 40. letech při prvním pravidelném sobotním rozhlasovém vysílání z Metropolitní opery. Tři roky zde hostovala také Ludmila Dvořáková, zpívala zde Eva Urbanová či Eva Randová. V roce 2003 v opeře debutovala mezzosopranistka Magdalena Kožená a o rok později dirigent Jiří Bělohlávek.

Rozpočet opery, který se pohybuje kolem 320 milionů dolarů za sezonu, je z téměř poloviny kryt ze soukromých darů.

Metropolitní opera zahájila již v roce 1931 rozhlasové přenosy, televizní pak v roce 1977. V prosinci 2006 zahájila opera sérii přímých satelitních a video přenosů do různých kin, včetně ČR, v roce 2011 si opery poslechly tři miliony posluchačů ve více než 1600 kinech a divadlech po celém světě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!