Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Neznámý Jan Kaplický. Podívejte se na jeho vesmírné nákresy

Z výstavy „Jan Kaplický výkresy“ ve Veletržním paláci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z výstavy „Jan Kaplický výkresy“ ve Veletržním paláci. | foto: NG Praha

PRAHA Národní galerie v Praze představuje veřejnosti od 11. dubna projekt Jan Kaplický výkresy, který se do Prahy přesouvá z londýnské Architectural Association Gallery. Výstava u příležitosti nedožitých 78. narozenin ukazuje méně známou součástíi Kaplického tvorby - jeho kresby a koláže. Výkresy světově proslulého architekta prezentuje vedle výstavy i aktuálně vydaná stejnojmenná publikace.

V dnešní době, kdy v architektuře hrají primární roli digitální technologie, je výstava oslavou tradičního způsobu kresby rukou. Kresba byla nedílnou součástí Kaplického tvůrčího procesu, s jejíž pomocí experimentoval a formuloval svoje myšlenky a vize na papír.

„Jan Kaplický jako jeden z prvních experimentoval s organickými a biomorfními tvary ještě před nástupem počítačového věku, tedy v dobách, kdy narýsování složitých křivek znamenalo pracné opisování křivítek perem,“ uvedl světoznámý architekt Richard Rogers, který se s Kaplickým seznámil během projektu pařížského Centre Pompidou a který je zároveň autorem předmluvy knihy Jan Kaplický výkresy.

Jan Kaplický a Futufe Systems

Od své emigrace v roce 1968 žil Kaplický ( 18. 4. 1937 Praha – 14. 1. 2009 Praha) ve Velké Británii. V roce 1979 založil spolu s Davidem Nixonem Future Systems. Od designových studií, např. pro Mezinárodní vesmírnou stanici NASA, se studio postupně přesunulo k realizaci staveb, s čímž souvisela i proměna způsobu práce. Lord’s Media Centre, oceněné v roce 1999 Stirlingovou cenou, se tak stalo posledním projektem, který Kaplický nakreslil kompletně rukou.   Přestože Future Systems od té doby vypracovávalo formální výkresy na počítači, Kaplický svoje návrhy i nadále skicoval.

Jan Kaplický

Jan Kaplický

Vystavené práce pocházejí z archivů nadačního fondu Kaplicky Centre v Praze, kde jsou uloženy od architektova úmrtí v roce 2009. Nejstarší projekty prezentované v rámci expozice vznikaly na počátku 70. let – zatímco během dne Kaplický pracoval v kancelářích jiných architektů, večery a víkendy trávil doma kreslením a navrhováním. Architekturou, kterou v té době tvořil, byl nákres a řez vedený do posledního detailu. Věčně nespokojený se neustále snažil rozvíjet a tříbit svůj grafický jazyk, zdokonalovat techniku izometrického řezu, která se stala jeho obchodní značkou.

Soutěž na podporu mladých architektů

Spolu se zahájením výstavy bude oficiálně vyhlášen také první ročník soutěže Kaplický Internship na podporu nejmladší generace českých architektů. Bakala Foundation bude hledat výrazné talenty mezi čerstvými absolventy architektonických škol. Vítěz bude mít možnost absolvovat stáž v jednom z předních architektonických studií ve Velké Británii. „Chceme nejmladší generaci architektů zprostředkovat zajímavou pracovní zkušenost i potřebné kontakty. Autora letošního nejlepšího návrhu posíláme na zkušenou do londýnského studia Evy Jiřičné,“ uvádí ředitel Bakala Foundation Václav Pecha.

„Odkaz Jana Kaplického je stále aktuální a inspirující pro mnoho lidí, kteří se zajímají o architekturu a umění vůbec. I proto mě těší, že jeho dílo bude od příštího roku reprezentováno také ve znovuotevřeném Design Muzeu v Londýně,“ dodává Eliška Kaplický z Nadačního fondu Kaplický Centre.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!