Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Nezůstane jediná kniha.‘ Nových 451° Fahrenheita se představuje první ukázkou

Náčelník Beatty (Michael Shannon) a Guy Montag (Michael B. Jordan). Snímek 451°... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náčelník Beatty (Michael Shannon) a Guy Montag (Michael B. Jordan). Snímek 451°... | foto: HBO

LOS ANGELES Sci-fi knižní bestseller 451° Fahrenheita spisovatele Raye Bradburyho představuje dystopii, ve které jsou knihy postaveny mimo zákon. Televize HBO na jeho motivy připravuje film s Michaelem B. Jordanem (Creed, Černý panter) v hlavní roli. Nepůjde ale o první pokus na zfilmování této knihy. Snímek bude mít premiéru letos v květnu.

Hrdinou knihy z roku 1953 je hasič Guy Montag. Jenže ve světu, který ovládá paranoia a zášť, hasiči ohně nehasí. Oni je zakládají. Jejich úkolem je spálit Všechny knihy, aby nezůstala jediná. Jenže Montag není typickým státním zaměstnancem, který by jen bezmyšlenkovitě poslouchal rozkazy. Začne mu vrtat hlavou, co se tajemného v těch všech zakázaných knihách skrývá. Tím ale sám ze sebe udělá cíl.  

Guy Montag (Michael B. Jordan) si zahrává s ohněm. Snímek 451° Fahrenheita...
Režisér Ramin Bahrani, Michael B. Jordan a Michael Shannon. Snímek 451°...

Z traileru lze vyčíst pořádně temnou podívanou. Téměř vše bude laděno v šedivých barvách a jedinou teplou poskytne plamen, který se hasičům dere z plamenometů. „Nenarodíme se jako rovní. To až oheň z nás učiní rovné,“ představuje film své poselství. Sám název 451° Farenheita (okolo 232,8 stupňů Celsia) odkazuje na teplotu, při které se vznítí papír.

Snímek režíruje Ramin Bahrani (99 homes, Plastic Bags). Kromě Michaela B. Jordana diváci uvidí třeba Sofii Boutellovou v roli Motagovy sousedky Clarisse a Michaela Shannona jako nekompromisního hasičského náčelníka Beattyho.

O zfilmování románu se v roce 1966 pokusil francouzský režisér François Truffaut (Americká noc, Zelený pokoj). Snímek, který se dočkal vřelého přijetí diváků i kritiky, byl Truffautovým vůbec prvním barevným filmem. Také prvním, který natočil v angličtině a s nefrancouzskými herci.

Spisovatel Ray Bradbury knihu psal v době studené války, ve které senátor Joseph McCarthy vedl agresivní kampaň proti komunismu. Nechal zatknout řadu lidí za jejich domnělé komunistické přesvědčení. Přesvědčení, které mohli načerpat právě i z knih.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...