Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nikdy není pozdě. Skot se ve věku 92 let dostal mezi nejprodávanější básníky svou debutovou sbírkou

Gordon S. McCulloch - 101 básní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gordon S. McCulloch - 101 básní. | foto: AMAZON

PRAHA Ke slávě vystřelil 92letý Skot Gordon S. McCullough, když vydal svou první básnickou sbírku. Ta se skvěle prodává a na největším internetovém tržišti Amazon porazila i známá jména oboru.

McCullough sbírku básní nazvanou jednoduše 10 básní (101 Poems) vydal vlastním nákladem. Podle svých slov se v ní věnuje tématům jako je láska, život, smrt, smysl života vztah člověka k Bohu. Knihu také sám ilustroval.

Z nenápadné knížečky vydané v malém nákladu se ale rázem stala senzace. Na internetovém tržišti Amazon má kniha v současné chvíli přes 1,7 tisíce recenzí od uživatelů, kteří ji dali plné hodnocení, tedy pět hvězdiček. „Upřímně je to jedna z nejhezčích básnických sbírek, co jsem kdy četla,“ napsal například čtenář Lane Hartwell.

Kniha si vede tak dobře, že se například umístila na 8. příčce žebříčku nejprodávanějších básní v Americe a překonala tak zaběhnutá jména jako například „Bidenovu básnířku“ Amandu Gromanovou nebo stálicí krátkých a procítěných básní Rupi Kaurovou, která se výborně prodává i na českém knižním trhu.

Pozitivní ohlasy na McCulloughovu knihu začaly přicházet poté, co jeho vnučka Jessica napsala na Twitter, že by dědečka nějaké recenze na jeho dílo moc potěšily. Příspěvek na sociálních sítích hojně koloval.


„Básně píše mnoho let, posílal je do různých redakcí, ale vždy byl odmítnut,“ nechal se slyšet básníkův syn William. „V jeho věku je to něco, co už vážně nečekáte. Teď prohledává šuplíky kvůli básním, které ještě nepoužil, aby je mohl vydat v pokračování,“ prohlásil zase básníkův druhý syn Gordon. 

Být debutujícím spisovatelem v tolika letech je vzácností. Mnoho slavných autorů ale také vydalo svou první knihu v pokročilém věku. Například Daniel Defoe vydal slavného Robinsona Crusoe, svůj vůbec první román, když mu bylo 59 let. 

Britská spisovatelka Lorna Pageová pak napsala svůj debut Nebezpečná slabost (A Dangerous Weakness), když jí bylo ještě o rok víc než McCulloughovi. Její román se ale nikdy nedočkal takové slávy. 

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...