Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona Předplatné LN
13. října 2016 13:03, aktualizováno  15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nobelovu cenu za literaturu získal písničkář Bob Dylan

Bob Dylan v roce 2015 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bob Dylan v roce 2015 | foto: Reprofoto

Americký písničkář Bob Dylan získal Nobelovu cenu za literaturu. Podle akademie Dylan v rámci své hudby vytváří „nové formy poetického vyjádření“. Pětasedmdesátiletý umělec má za sebou více než padesát let kariéry, během které napsal přes 500 písní a dokonce získal i Pulitzerovu cenu.

Pětasedmdesátiletý Dylan má za sebou pětapadesátiletou hudební kariéru a za tu dobu napsal přes 500 písní a prodal přes 74 milionů kopií svých alb. Jako první rockový hudebník v historii získal Pulitzerovu cenu, hrál v několika filmech a na svých cestách také maluje. Mezi jeho neznámější hity patří písně Blowin’ in The Wind nebo Like A Rolling Stone.

„Bob Dylan je skvělým básníkem, ztělesňuje tradici a neustále znovuobjevuje sám sebe,“ odůvodnila Dylanův úspěch stálá tajemnice Nobelovy ceny Sara Danius v rozhovoru na Twitteru. Švédská akademie uvedla, že Dylan „vytváří nové formy poetického vyjádření v mezích amerického písničkářství“.

Nobelova cena za literaturu poputuje do USA po více než dvaceti letech. Naposledy ji získala spisovatelka Toni Morrison v roce 1993. Slavnostní předání ocenění se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Laureát Nobelovy ceny za literaturu získá 8 milionů švédských korun (více než 22 milionů Kč).

Je co nabídnout. Dylanovy úrodné archivy vydaly cennou výpověď. (Bob Dylan: The...
Kniha Kdo je ten chlap? s podtutulem Hledání pravého Boba Dylana se snaží...

Oznámení laureáta ocenění za literaturu uzavřelo letošní ohlašování prestižních cen. Už minulý týden oznámili ve Stockholmu nositele Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii, fyziku, chemii, tento týden i za ekonomii. V Oslu minulý týden zveřejnili jméno letošního laureáta ceny za mír, kterým se stal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Letos se výjimečně cena za literaturu oznamovala jako poslední.

Loni získala Nobelovu cenu za literaturu běloruská spisovatelka a novinářka Světlana Alexijevičová, která jako kritička režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka byla nucena žít přes deset let v exilu.

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901. Cenu za literaturu tehdy dostal francouzský básník a esejista Sully Prudhomme. Významné ocenění se od té doby udělilo ještě 102krát.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...