Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Literární nobelovku získal francouzský spisovatel Modiano

Patrick Modiano z Francie byl vyhlášen vítězem Nobelovy ceny za literaturu za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patrick Modiano z Francie byl vyhlášen vítězem Nobelovy ceny za literaturu za... | foto: ČTK/AP

STOCKHOLM Nobelovu cenu za literaturu za rok 2014 získal francouzský spisovatel Patrick Modiano. Oznámila to ve čtvrtek švédská akademie. Romanopisce ocenila za "umění vzpomínek, díky němuž dokázal zachytit ty nejneuchopitelnější lidské osudy".

Švédští akademici Modiana nazvali „Marcelem Proustem naší doby“. Podle agentury AFP je Modiano patnáctým francouzským autorem, který byl vyznamenán Nobelovou cenou za literaturu.

ČTĚTE TAKÉ

Spisovatel, který se narodil na pařížském předměstí dva měsíce po skončení druhé světové války a je po otci židovského původu, se ve svých dílech opakovaně vrací do Paříže v době nacistické okupace i k motivu židovství. Tématy jeho románů jsou ztráta identity, pocit viny, vzpomínky i zapomnění.

Osudy evropských židů

Za knihu Ulice temných krámků, která byla v roce 1983 přeložena i do češtiny, byl Modiano v minulosti oceněn prestižní Goncourtovou cenou. Jeho román La Place de l’Étoile (nazvaný podle jednoho z pařížských náměstí) je v Německu označován za klíčové dílo o holokaustu, uvedla agentura AP.

Do češtiny byla přeložena kupříkladu Modianova kniha Dora Bruderová, která popisuje osudy mladé židovské dívky, jež utekla v době druhé světové války z internátu. V 80. letech česky vyšla Modianova díla Ulice temných krámků a Rodný list.

Týden vyhlašování

V loňském roce se nositelkou Nobelovy ceny za literaturu stala kanadská povídkářka Alice Munroová. Proto převládal mezi kritiky názor, že akademie letos zřejmě opomine anglicky psanou literaturu.

Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství, v úterý pokračoval oceněním za fyziku a ve středu za chemii. Oceněny byly převážně objevy, které mají konkrétní použití v praktickém životě. V případě lékařství se jednalo o objev buněk, jež mozku pomáhají v prostorové orientaci, u fyziky o vývoj modrých světelných diod a u chemie o rozvoj mikroskopie s velmi vysokým rozlišením.

Ceny udělí v prosinci

V pátek se svět z norské metropole Osla dozví nejočekávanější jméno laureáta Nobelovy ceny za mír. Příští pondělí ještě bude vyhlášena Nobelova cena za ekonomii.

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (téměř 24 milionů Kč) čeká i tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...