11. května 2011 7:13 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Noc literatury. Ze slavných děl čtou slavné osobnosti

Literatura (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Literatura (Ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Úryvky děl slavných spisovatelů z dvaceti zemí světa si mohou večer poslechnout milovníci literatury na nezvyklých místech pražské Libně.

Z knih budou v rámci akce Noc literatury na nejrůznějších místech předčítat známí herci a herečky. V Grabově vile se o umělecký zážitek z literatury podělí Jan Budař, v areálu Metrostavu Tereza Kostková, na policejní stanici Taťjana Medvecká.

Herec Jan Budař byl letošním průvodcem na hlavní stage festivalu Colours of Ostrava.

V čítárnu se ve středu v noci změní i další libeňská místa. Úryvky slavných novel a románů zazní třeba ve výčepu, ve sportcentru, v baru, ale také v synagoze nebo zámečku.

Noc literatury

Noc literatury se koná v 16 městech Evropy. V ČR akci pořádají Česká centra. Výběr ze světové literatury budou známé osobnosti číst od 18:00 do 23:00. Vstup je zdarma. Program čtení nabízejí webové stránky www.nocliteratury.cz. Loni se Noc literatury konala na Malé Straně. Zúčastnilo se jí 8500 lidí a na některá čtení se dokonce museli psát pořadníky.

Milovníci literatury se mohou těšit na dílo Černí psi, které napsal britský autor Ian McEwan, číst se bude i z knihy Vzala jste si psychopata? od Nadine Bismuthové nebo z díla s pozoruhodným názvem HHhH od Laurenta Bineta. Z českých autorů se představí Monika Zgustová s románem V rajské zahradě trpkých plodů.

ČTK, Lidovky.cz