Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Noha jako zbraň: Aj Wej-wej kritizuje zneužívání boje proti terorismu

Aj Wej-wej: Noha jako zbraň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aj Wej-wej: Noha jako zbraň | foto: Reprofoto

Světoznámý čínský disidentský umělec Aj Wej-wej začal minulý týden zveřejňovat na internetovém serveru Instagram fotografie, na nichž on sám a další lidé drží svou nohu jako střelnou zbraň. Média spekulovala, zda tento kulturní počin má připomenout 25. výročí potlačení prodemokratických protestů v centru Pekingu nebo zda je svébytným komentářem ke střelbě na amerických školách. Výstřední výtvarník dnes podle agentury AP vysvětlil, že jde o kritiku nadužívání moci při boji proti terorismu.

Čína byla v posledním roce svědkem několika smrtících útoků na civilisty, které vláda připsala muslimským radikálům z odlehlého západočínského Ujgurského autonomního území Sin-ťiang. Vláda v reakci na násilnosti zahájila rozsáhlé protiteroristické tažení, v jehož rámci pozatýkala v Sin-ťiangu desítky lidí. Extrémně byla posílena bezpečnostní opatření v metru v řadě čínských měst a místní policie byla vyzbrojena střelnými zbraněmi.

"Lidé z celého světa pociťují panický strach kvůli teroristickým útokům, jako byl ten z 11. září (2001), a kvůli zbraním," uvedl Aj Wej-wej v dnešním rozhovoru. "Ve jménu protiteroristického boje je nadužívána moc," dodal.

Aj Wej-wej protestuje proti nadužívání moci při boji proti terorismu.

Aj Wej-wej protestuje proti nadužívání moci při boji proti terorismu.

Umělec minulou středu na Instagramu vyvěsil snímek, na němž je zachycen pouze ve slamáku, trenýrkách a černých ponožkách. Svou pravou nohu podpírá rukama jako pušku a míří s ní před sebe. K této fotografii přibyly brzy další snímky, na nichž je v obdobné póze třeba mladík na skateboardu, muž "střílící" z okna nebo batole, jehož baculatou nožičku používá jako zbraň zřejmě dospělý muž.

Některé fotografie znázorňují celé násilné scény - jistý muž s plnovousem a cigaretou v ústech míří nohou na člověka, který má ruce za hlavou a jakoby čeká na popravu. Na jiné momentce je již dílo zkázy dokonáno - před střelcem zakrývajícím si obličej červeným šátkem klečí na zemi muž se zoufalým výrazem držící v náručí ženu "zasaženou kulkou". Nechybí ani žabák Kermit z filmu Mupeti.

Aj Wej-wejův projekt

Aj Wej-wejův projekt "noha jako zbraň", do kterého umělec zapojil i postavičku...

Protiteroristické kampaně jako všudypřítomný fenomén

Aj Wej-wej dnes uvedl, že titulek "Pekingská protiteroristická série", který doprovázel jednu z původních fotografií umístěných na web přímo zmíněným výtvarníkem, je odkazem na protiteroristické kampaně, které jsou "všudypřítomným fenoménem", a to ne pouze v Číně.

"Moc je používána ve jménu vaší ochrany. To, co (vlády) dělají, ale zasluhuje obsáhlou diskusi. A co znamená terorismus pro vás? Přináší utrpení do vašich životů? Nebo klade na každého velké břemeno?" konstatoval výtvarník.

Výtvarník Aj Wej-wej, jehož téměř tříměsíční věznění bez udání důvodů na tajném místě v roce 2011 vyvolalo mezinárodní rozhořčení, opakovaně kritizuje čínskou vládu za porušování práv občanů.

O aktuální výstavě Aj Wej-weje v berlíně čtěte zde:

Renomovaný britský časopis Art Review zvolil v roce 2011 Aj Wej-weje nejvlivnější uměleckou osobností roku a jeho díla vystavovaly v minulosti nejpřednější světové galerie jako londýnská Tate Modern. Umělec je známý také jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu.

,

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!