6. prosince 2012 9:59 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nominace na Grammy: Black Keys, fun. i muzikál Once

Nate Ruess (vlevo) ze skupiny Fun a zpěvačka Janelle Monae na nominačním koncertu Grammy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nate Ruess (vlevo) ze skupiny Fun a zpěvačka Janelle Monae na nominačním koncertu Grammy | foto: Reuters

NASHVILLE/PRAHA Skladba Lonely Boy od The Black Keys, We Are Young od kapely fun. nebo We Are Never Ever Getting Back Together od country popové zpěvačky Taylor Swiftové kandidují na Grammy pro nahrávku roku. Celkově se letos nominace rozdělily rovnoměrně mezi řadu interpretů různých žánrů.

Po šesti nominacích na americké hudební ceny Grammy ve středu večer získali rappeři Jay-Z, Kanye West a Frank Ocean, indie popová kapela fun., britská folk rocková skupina Mumford & Sons a Dan Auerbach z blues rockového dua The Black Keys. Nominace byly oznámeny během koncertu v Nashvillu. Je to poprvé, co se "nominační" koncert konal mimo Los Angeles.

Zatímco poslednímu ročníku dominovala britská zpěvačka Adele a její album 21, letos si nejvíc hlavních nominací odnesli mužští hudebníci. Vedle zmíněných umělců se tří nominací dočkali i rockeři Jack White a Bruce Springsteen.

Na nahrávku roku byly nominovány skladby Lonely Boy od The Black Keys, Stronger od poprockové zpěvačky Kelly Clarksonové, We Are Young (fun.), Somebody That I Used To Know od Australana Gotye, Thinkin About You (Frank Ocean) We Are Never Ever Getting Back Together od country popové zpěvačky Taylor Swiftové.

O album roku budou soutěžit The Black Keys (album El Camino), fun. (Some Nights), Mumford & Sons (Babel), Frank Ocean (Channel Orange) a Jack White (Blunderbuss). Na nejlepší popové album byly navrženy skupiny Maroon 5 (album Overexposed), fun., Florence and the Machine (Ceremonials) a zpěvačky Kelly Clarksonová (Stronger) a Pink (The Truth About Love).

Další cena pro muzikál Once?

Grammy za nejlepší rockové album dostane někdo z pětice The Black Keys, Coldplay (Mylo Xyloto), Muse (The 2nd Law), Jack White a Bruce Springsteen (Wrecking Ball). Springsteen má i další dvě nominace za písničku We Take Care Of Our Own. Grammy se udělují v desítkách kategorií zahrnujících i jazzovou a klasickou hudbu.

V kategorii divadelní muzikálové album byl navržen i záznam z úspěšného muzikálu Once s písničkami Glena Hansarda a Markéty Irglové. Ceny budou vyhlášeny 10. února v Los Angeles. Ocenění za celoživotní dílo dostane britská rocková skupina The Who.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.