Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Novou sezónu zahájí Na Zábradlí Požitkáři s Janou Plodkovou

Jana Plodková, Divadlo Na Zábradlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Plodková, Divadlo Na Zábradlí | foto: KIVA

Dramatizaci románu Doktor Živago, povídek básníka Daniila Charmse a současnou maďarskou hru Victora Bódoa Anamnéza uvede v sezoně 2014/2015 pražské Divadlo Na Zábradlí. První novinkou však budou Požitkáři v režii Jana Mikuláška. Poprvé se v nich představí noví členové hereckého souboru Jana Plodková, Dita Kaplanová a Jakub Žáček.

V Požitkářích režiséra Jana Mikuláška a dramaturgyně Dory Viceníkové se dále představí Magdaléna Sidonová, Anežka Kubátová, Leoš Noha, Petr Jeništa, Honza Hájek a Miloslav König. Premiéra bude 24. října.

Velké příběhy i jedovatá komika

"Čekají nás velké příběhy - Doktor Živago v režii Jana Mikuláška, jedovatě vtipná komika Daniila Charmse v inscenaci Báby v režii Anny Petrželkové i tragikomická a palčivá zpráva o zápasu člověka s institucí ve hře Anamnéza. Tu nastuduje slovenský režisér Rastislav Ballek," uvedl ředitel divadla Petr Štědroň.

Jakub Žáček při zkoušce hry Požitkáři

Jakub Žáček při zkoušce hry Požitkáři

V polovině prosince se na jevišti objeví Charmsovy Báby - příběhy, kterým podle Viceníkové chybí klasická stavba, pointa i smysl, avšak strhávají nečekanými postřehy, černým humorem i absurditou. Režisérka do inscenace obsadila Marii Spurnou, Natálii Drabiščákovou, Magdalénu Sidonovou, Ditu Kaplanovou, Anežku Kubátovou, Petra Jeništu a Miloslava Königa.

Doktor Živago vynesl autorovi Borisi Pasternakovi Nobelovu cenu za literaturu a zároveň takový odpor sovětského režimu, že tvůrce toto ocenění raději odmítl. O příběhu ženatého lékaře, který hledá své místo mezi dvěma ženami a zároveň své místo v revoluci, autor řekl, že Doktor Živago je mu dražší než fyzický život. Premiéra se připravuje na konec února 2015, hlavní role ztvární Jiří Vyorálek, Marie Spurná a Dita Kaplanová.

Současná maďarská hra Anamnéza je zasazena do prostředí nemocnice jako metafora o životě, smrti a morálce. Příběh muže, který má identifikovat svoji údajně zesnulou matku, se mění v dobrodružnou cestu nemocnicí plnou nástrah a zamítavých reakcí. Každodenní zkušenost se zdravotnickým systémem se prolíná s kafkovským světem plným zákazů a pseudopravidel, v němž se hodnota člověka rovná nule. V hlavních rolích se objeví Jakub Žáček, Jiří Ornest, Marie Spurná a Natália Drabiščáková.

Představení i pro cizince

V této sezoně rozšíří Divadlo Na Zábradlí své publikum o zahraniční milovníky divadla; vybraná představení bude titulkovat do angličtiny a němčiny. V komorní Eliadově knihovně se budou moci zájemci nechat poučit a pobavit od Arnošta Goldflama. "Uvedeme tu sérii tří večerů s názvem Masochista. Goldflam se v každém z nich bude věnovat aktuálnímu tématu a na pomezí divadla, kabaretu a talk-show provede diváky svým pohledem na svět," uvedla mluvčí divala Alexandra Poláková.

,

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!