26. října 2016 14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Česko má nový rozcestník pro návštěvníky knihoven. Usnadní hledání publikací

Návštěvníci Městské knihovny v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návštěvníci Městské knihovny v Praze. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

BRNO Vyhledávání konkrétních titulů napříč různými knihovnami v Česku umožňuje nový centrální portál knihovny.cz. Ve středu jej spustili v Moravské zemské knihovně v Brně. Záměrem je vytvořit základní nástroj pro čtenáře.

Vznik portálu knihovny.cz navazuje na nynější Souborný katalog ČR a Jednotnou informační bránu. Knihovny.cz přináší možnost vyhledávání ve všech zapojených knihovnách dohromady, aniž by je čtenář musel fyzicky navštívit. Kromě standardních služeb nabízí také možnost propojování účtů, které už čtenář v zapojených knihovnách má.

Uživatelé mají také možnost využít neknihovní elektronické zdroje, generátor citací v různých bibliografických standardech nebo adresář knihoven a vyhledávání nejbližších poboček.

„Knihovny jsou součástí něčeho, co vytváří povědomí o kultuře a přispívá k tomu, aby společnost držela pohromadě. Důležitou součástí jejich fungování je také pořádání kulturních a vzdělávacích akcí. Stále větší část služeb tedy není vázaná na registrované návštěvníky, ale je dostupná všem. Veřejnost navíc stále více využívá virtuálních služeb, jako jsou vyhledávání v databázích, on-line katalozích a digitálních knihovnách, objednávání a rezervace knih a další služby,“ řekl novinářům náměstek ředitele knihovny Petr Žabička.

V Česku je téměř 6000 knihoven, jde o nejhustší síť v Evropské unii. Evropský průměr se pohybuje kolem 1,3 knihovny na 10.000 obyvatel, v Česku připadá na stejný počet lidí víc než pět knihoven.

Do systému knihovny.cz je zatím zapojeno necelých 20 knihoven, pokrývají ovšem téměř 90 procent veškerých půjčovních fondů v Česku.

Autoři chtějí do systému zařadit také meziknihovní výpůjční službu nebo centrální index usnadňující cestu pro získávání přístupu k vědeckým časopisům, oborovým databázím a elektronickým zdrojům.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz