14. září 2012 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hanáková ustoupila, Národní povede člověk zevnitř. A krize trvá

Národní divadlo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní divadlo | foto: Shutterstock

PRAHA Nový spor vypukl okamžitě poté, co ministryně kultury zrušila své rozhodnutí pověřit vedením Národního divadla svého náměstka Martina Sankota. Stávkovou pohotovost tentokrát vyhlásila Státní opera.

Ministryně kultury Alena Hanáková zrušila pověření svého ekonomického náměstka Martina Sankota řízením Národního divadla v Praze. Do funkce pověřeného ředitele dnes jmenovala po jednání s vedením české první scény současného technicko-provozního ředitele divadla Václava Peloucha.

S tímto krokem ovšem nesouhlasí odboráři Státní opery, která je od ledna součástí Národního divadla.

Státní opera chce Sankota

"Respektujeme původní rozhodnutí paní ministryně jmenovat prozatímním ředitelem Národního divadla pana Martina Sankota. Není pro nás přijatelné, aby se prozatímním ředitelem stal kdokoli z managementu ND, který za současný stav divadla nese plnou zodpovědnost stejně jako Ondřej Černý," uvedli v prohlášení odbory Státní opery. Jejich prioritou je anulování transformace Státní opery s Národním divadlem a docílení stavu přes 1. lednem 2012. Vyhlásili proto stávkovou pohotovost.

Před týdnem Hanáková odvolala ředitele ND Ondřeje Černého. Důvody odvolání, které byly sděleny, zástupci divadla pokládají za malicherné či vykonstruované. Svůj krok však ministryně považuje za nezvratný. Pelouch bude v čele divadla do doby, než bude po uzavření výběrového řízení jmenován nový ředitel české první scény.

"I nadále budeme spolupracovat a připravovat výběrové řízení na nového ředitele, diskutovat nové kandidáty a oslovovat je," řekla po jednání Hanáková. Také výběrová komise by měla být podle ní ustavena ve spolupráci s českou první scénou. Dál se bude hovořit o podobě transformace Národního divadla a Státní opery do budoucna. Pelouch se podle ní ujme funkce ještě dnes.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednání Hanákové bylo tento týden už třetí v pořadí. Po úterní tiskové konferenci se den nato snažila na shromáždění zaměstnanců v historickém hledišti "zlaté kapličky" zklidnit situaci. Tam se dohodlo, že další jednání budou přímo na ministerstvu se členy uměleckého vedení ND a odboráři bývalé Státní opery. Ti se však ve čtvrtek ostře ohradili vůči "snahám odvolaného ředitele i jeho vrcholného managementu" problém zpolitizovat. Na dnešní, v pořadí už třetí jednání, jich přišlo několik desítek před budovu ministerstva.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK